فرهنگی هنری, فرهنگ عمومی

اعتراض صریح حبیب احمدزاده به یک «سرقت»

حبیب احمدزاده در نامه‌ سرگشاده‌ای به رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نسبت به آنچه سرقت فرهنگی نامیده اعتراض کرده است.

1 ساعت پیش

چرا هنرهای سنتی ما نباید معاصر شود؟

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه امروز سنت را در برابر مدرنیزم قرار می‌دهیم و این دو را مقابل و در تضاد با هم می‌دانیم، گفت: ۱۰۰ درصد حق داریم اما مشکل اینجاست که وقتی صحبت از سنت می‌کنیم تلقی جدیدی از آن داریم. در این تلقی سنت را متوقف در گذشته‌ای می‌دانیم که سپری شده است و هر چیز نو را مدرن می‌دانیم، گویی نو در تیول کهنه و کهنه

7 ساعت پیش

این ۵ عروسک قدیمی را می‌شناسید؟

پنج عروسک تولید پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.

13 ساعت پیش

صالحی، ما از طریق هنر می‌توانیم فضای قرآن را جذاب‌تر و موثرتر ارزیابی کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب که یکی از بخش‌های مورد توجه نمایشگاه قرآن، هنر و قرآن است، گفت: ما می‌توانیم از طریق هنر فضای قرآن را جذاب‌تر و موثرتر ارزیابی کنیم. نمایشگاه‌های قبلی هم به این مسائل توجه داشتند اما امسال حوزه‌های متنوع‌تری در عرصه هنر و قرآن فعالیت می‌کنند.

19 ساعت پیش

یک مدرس دانشگاه، پیامبر(ص) برای روشنایی جهان آمده بود

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان در نشست «تصویر پیامبر(ص) در قرآن کریم» عنوان کرد که مطالعه مجادلات پیامبر(ص) با خدا، ضمن روشن شدن تصویر پیامبر(ص) در قرآن، کمک خواهد کرد تا بخش‌های ناگفته زیادی درباره گفتمان اصلی قرآن در حوزه پیامبری و هدایت آشکار شود.

شنبه 05 خرداد 1397 06:25

جدیدترین حکم‌هایی که در کانون صادر شد

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با صدور سه حکم جداگانه، یک مشاور و دو مدیرکل اداره‌های «سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای» و «آموزش و پژوهش» کانون را تعیین کرد.

جمعه 04 خرداد 1397 12:25

بازگشایی نمایشگاه دائمی فرهنگی ایران در سارایوو

نمایشگاه دائمی جمهوری اسلامی ایران در خیابان "فرهادیه" شهر سارایوو که از ابتدای امسال در دست بازسازی بود، با حضور جمعی از مسئولان و علاقه‌مندان به فرهنگ ایران در بوسنی و هرزگوین باز گشایی شد.

جمعه 04 خرداد 1397 00:25

اتفاقات مد و لباس چهارمین روز نمایشگاه قرآن

رونمایی از سه پوستر در بخش عفاف و حجاب و اعلام برنامه‌های بخش تبلیغی و ترویجی عفاف و حجاب، خبرهای چهارمین روز از بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم هستند.

پنجشنبه 03 خرداد 1397 18:25

کیانوش عیاری، سیگار را حماقت بشر می دانم

کیانوش عیاری گفت: من درکی از سیگار ندارم و سیگار را حماقت بشر می‌دانم اما معتقدم وقتی به صورت پنهان درباره موضوعی مثل سیگار و مضرات استعمالش حرف می‌زنی، در جامعه بی‌تأثیر نخواهد بود و بین هنرمند و مسئول و رسانه، آن که از دریچه نصیحت و هشدار و تهدید وارد نشود، می‌تواند موفق‌تر عمل کند.

پنجشنبه 03 خرداد 1397 12:25

هوا را از من بگیر، جام‌جهانی را نه!

تقریبا ۱۰ درصد از جغرافیای کشور ما تحت پوشش فرستنده دیجیتال نیست و با نزدیک شدن به رقابت‌های جام‌جهانی نگرانی برای تماشای مسابقات فوتبال در بین جمعیت این مناطق و خصوصا جوانان افزایش می‌یابد. اما معاون سبما روز گذشته با خبرهایی که به ایسنا اعلام کرد، پخش بازی‌ها در این مناطق روستایی را نوید داده است تا شاید دلگرمی برای جوانانی باشد که حتی سال‌هاس

چهارشنبه 02 خرداد 1397 18:25

عروسک‌هایی که مادربزرگ برای فرار از مشکلات می‌سازد

بسیاری از افرادی که در کلان شهرها زندگی می‌کنند به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند از طریق انجام کارهای هنری به مشکلات خود غلبه کنند؛ مثل «گلسیم قربانیان»، مادربزرگ ۷۰ ساله‌ای که توانسته برای غلبه به مشکلات زندگی، کارهای هنری مختلف از جمله عروسک‌دوزی را انجام دهد.

چهارشنبه 02 خرداد 1397 12:25

همایش «آسیب‌شناسی کپی‌رایت» برگزار می‌شود

همایش «آسیب‌شناسی کپی‌رایت و حقوق مالکیت فکری و معنوی» از سوی انجمن صنفی داستان‌نویسان استان تهران و با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

چهارشنبه 02 خرداد 1397 00:25

چند خبر از حوزه مُد در نمایشگاه قرآن

رونمایی از محصولات برگزیده حوزه عفاف و حجاب، اجرای طرح «من حجاب را دوست دارم» و اعلام برنامه‌ نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی این بخش از جمله برنامه‌های کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در بیست‌وششمین نمایشگاه قرآن کریم است.

سه شنبه 01 خرداد 1397 18:25

این هنر فراموش شده را می‌شناسید؟

رییس اداره میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم می‌گوید: هنر «ماشو بافی» که یکی از میراث‌های هنری و فرهنگی خلیج فارس است، فراموش شده و نیاز به باز زنده‌سازی دارد.

سه شنبه 01 خرداد 1397 12:25

تفاوت فرهنگ عروس‌های ایرانی‌ با عروس خاندان سلطنتی

حضوری با سادگی آرایش و پیرایش و لباس عروس جدید خاندان سلطنتی بریتانیا، با وجود هزینه نجومی یک مراسم عروسی‌ سلطنتی که صرف شده بود، مورد توجه مردم ایران قرار گرفت و بسیاری از جمله نعیمه اشراقی نوه امام خمینی (ره) به آن واکنش نشان دادند.

یکشنبه 30 اریبهشت 1397 18:25

آیت‌الله جعفر سبحانی، جوانان ما از قرآن بهره بگیرند

آیت‌الله سبحانی در پیامی به بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن، گفت: «بشر روی قرآن کارهای متفاوت کرده و این آثاری که ملاحظه می‌نمایید، حاکی از پایان‌ناپذیری قرآن است و با این همه آثار و کتاب‌ها و موضوعات مطرح‌شده درباره قرآن، هنوز بخشی از حقایق قرآن پنهان است».

یکشنبه 30 اریبهشت 1397 12:25

فقهی‌زاده، نمایشگاه قرآن در خلق آثار فاخر هنری نقش بی‌بدیل دارد

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه قرآن به عنوان یک رویداد فرابخشی یاد کرد و گفت: این نمایشگاه نقش موثری در جریان‌سازی، شناسایی، پرورش استعدادها و نیز خلق آثار علمی، فرهنگی و هنری دارد.

یکشنبه 30 اریبهشت 1397 06:25

صالحی، ۳۸هزار عنوان کتاب درحوزه نشر قرآن طی۴۰سال چاپ کرده‌ایم، نیازمند نظریه‌پردازی قرآنی هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که نمایشگاه قرآن به‌علت گستردگی، تنوع و موضوع، فرصت‌های زیادی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند، گفت: نمایشگاه قرآن از لحاظ مخاطب و موضوع به یک قشر خاصی مربوط نیست بلکه گستره‌ای به پهنای کل ایران دارد.

یکشنبه 30 اریبهشت 1397 00:25

بازدید معاون وزیر ارشاد از روند ساخت یکی از 8 تالار بزرگ کشور

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه تالار مرکزی ارومیه 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: استاندار و مسئولان آذربایجان غربی تکمیل این تالار را به صورت جدی پیگیری می کنند و این طرح تا هفته دولت سال جاری به بهره برداری می رسد.

شنبه 29 اریبهشت 1397 18:25

حجت‌الاسلام طباطبایی در خدمت مردم بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شخصیت برجسته اخلاقی و سیاسی مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین طباطبایی، گفت: او یکی از عالمان ربانی و با اخلاق بود که در خدمت مردم بود و مردم خانه‌ی او را خانه خود می‌دانستند و همواره برای حل مشکلاتشان به او مراجعه می‌کردند.

جمعه 28 اریبهشت 1397 18:25
1 از 24