فرهنگی هنری, فرهنگ عمومی

گروه‌های تخصصی فرهنگستان هنر احیاء می‌شوند

گروه‌های تخصصی فرهنگستان هنر که در دوران مدیریت رییس پیشین فرهنگستان هنر چند سالی بود فعالیت نداشتند، کار خود را از سر می‌گیرند.

3 ساعت پیش

فرهنگ‌سازی با استخوان و کیسه پلاستیکی

یک هنرمند در نخستین نمایشگاه انفرادی خود با عنوان «علی حده» از پلاستیک و استخوان‌های شتر، گاو و جمجمه گوسفند برای نشان دادن عوارض مصرف‌گرایی در قالب هنر استفاده کرده است.

9 ساعت پیش

شاخ‌ها هم، در عزای حسین به صدا می‌آیند

رسم است در هیئت‌های عزاداری بوشهر همراه سنج و دمام، بوق هم که از شاخ حیواناتی مثل گوزن و کَل است به عنوان تنها ساز بادی استفاده شود. در بوشهر چهار شاخ معروف وجود دارد که قدمت آنها به سال‌های دور می‌رسد.

15 ساعت پیش

چند متر مکعب عشق به نام «سقاخانه»

کاسه‌ی نقره‌ای زنجیر شده به میله‌ی فلزی را پرآب می‌کند، چند جرعه می‌نوشد و «یاحسین» می‌گوید، به لبه‌ی سقاخانه تکیه می‌دهد و زیر لب خدا بیامرزی برای بانی این مکعب سبز می‌فرستد و قدم‌زنان دور می‌شود ...

21 ساعت پیش

پیشنهادی برای تغییر نام آئین «گِل مالی» در لرستان

یک نویسنده و پژوهشگر اهل خرم آباد پیشنهاد داد به جای آئین گِل مالی یا در گِل اُفتایِن از ترکیب « آیین گِل» استفاده شود.

جمعه 30 شهریور 1397 12:25

نقش پررنگ خوراک در نذری‌های گیلان

خوراک در مراسم عزاداری شرق گیلان نقش پررنگی دارد و مردم این منطقه سفره‌های رنگینی برای نذری پهن می‌کنند. نذری‌های برخی از مناطق گیلان تنها به غذای اصلی ختم نمی‌شود، بلکه انواع و اقسام چاشنی‌ها از جمله اَشبل(خاویار)، انواع ترشی‌ها و باقالی نیز روی سفره چیده می‌شود.

جمعه 30 شهریور 1397 00:25

سیاه بودن لباس عزا یک قرارداد نانوشته است

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه پیام نور معتقد است: در زمانه ما نشانه‌شناسی رنگ سیاه بویژه برای عزای امام حسین علیه‌السلام به راه دیگری رفته است.

پنجشنبه 29 شهریور 1397 18:25

نذری، فرصتی به مثابه پیک نیک با ماشین مدل بالا

یک جامعه‌شناس معتقد است: در حال حاضر در نذری دادن نوعی آسان‌گیری وجود دارد. بارها شاهد افرادی بودیم که با ماشین‌های مدل بالا مصرف کننده‌ی نذری ماه محرم بوده‌اند. آن‌ها از فرصت نذری به ‌مثابه پیک نیک و گردش درون شهری استفاده می‌کنند. لازم است این شیوه‌ی نذری دادن در کوی و برزن و خیابان نقد و نذری به فقرا معطوف شود و به محله‌های فقیرنشین منتقل شود.

پنجشنبه 29 شهریور 1397 00:25

خرج پارسال موسسه هنرمندان پیشکسوت چقدر بود؟

موسسه هنرمندان پیشکسوت گزارش مالی سال 96 خود را با اعلام رقم دو میلیارد و 678 میلیون تومان (26780 میلیون ریال)هزینه انجام شده، منتشر کرد.

چهارشنبه 28 شهریور 1397 00:25

پای زنان از کی به تکیه‌های عزاداری باز شد؟

قدمت عزاداری برای امام حسین (ع) را به دوره آل‌بویه نسبت می‌دهند یعنی چیزی حدود هزار سال پیش که در آن زمان بیشتر در «بغداد» که متعلق به بخشی از ایران بوده، برگزار می‌شد اما در دوره‌های بعدی تاریخی با افتادن حکومت‌ها دست افراد مختلف، قضیه قدری متفاوت شد تا دوره‌ی صفویه که عزاداری بر فاجعه کربلا و امام حسین (ع) در ایران به اوج خود رسید.

سه شنبه 27 شهریور 1397 18:25

آغاز ثبت‌نام برای شرکت در نمایشگاه اسباب‌بازی

ثبت‌نام شرکت در نمایشگاه تخصصی چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی از ۲۶ شهریور ماه در وب‌سایت انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی آغاز شد.

سه شنبه 27 شهریور 1397 12:25

مصرف‌گرایی موضوع نمایشگاه «علی حده»

چیدمان نوشین شریفات با عنوان «علی حده» و با موضوع مصرف‌گرایی به مدت پنج روز به نمایش گذاشته می‌شود.

سه شنبه 27 شهریور 1397 00:25

تفاوت تعزیه‌های امروز با گذشته

یک تهران‌پژوه معتقد است: تعزیه‌ امروز خصوصیات تعزیه‌های سال‌های گذشته را ندارد و نمی‌توان در تعزیه‌هایی که برگزار می‌شود، راه و منش تعزیه‌های گذشته را به درستی دید.

دوشنبه 26 شهریور 1397 18:25

شعار هفته ملی کودک انتخاب شد

«آینده را باید ساخت»؛ شعاری است که دست‌اندرکاران برگزاری هفته ملی کودک در سال ۱۳۹۷ برای پاسداشت این رویداد ملی در ایران برگزیده‌اند.

دوشنبه 26 شهریور 1397 12:25

واکنش وزیر ارشاد به طرح ممنوع الکاری معتمدی، سوء‌تفاهم بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به طرح موضوع ممنوع‌الکاری از سوی خواننده اجرای کننده اولین خیابانی واکنش نشان داد.

دوشنبه 26 شهریور 1397 00:25

اجرای مراسم یک هفته‌ای تعزیه‌خوانی در «هنگام»

فرهنگسرای «هنگام» همزمان با فرارسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع)، برای چندمین سال متوالی میزبان گروه تعزیه‌خوانی دماوند است.

یکشنبه 25 شهریور 1397 18:25

درباره ظهور «علم» یا «علامت» چه می‌دانید؟

«علامت» مظهری برای عزاداری محرم‌ها و سینه‌زنی بود و بدون آن نمی‌توانست دسته باشد. سینه زن باید پشت علم سینه می‌زد تا نشان‌دهنده دسته عزاداری باشد.

یکشنبه 25 شهریور 1397 12:25

علی معلم دامغانی رفت،سرپرست موقت فرهنگستان هنر تعیین شد

سرپرست موقت فرهنگستان هنر، علیرضا اسماعیلی است که پیش از این معاونت امور هنری این فرهنگستان را بر عهده داشته است. اسماعیلی در گفت‌وگویی با ایسنا این خبر را تایید کرد. علی معلم دامغانی، دی ماه سال ۸۸ کار خود را به عنوان رییس فرهنگستان هنر آغاز کرده بود. فرهنگستان هنر موسسه‌ای است با شخصیت حقوقی مستقل که به نهاد ریاست جمهوری وابسته است. هدف از تاسیس این فرهنگستان، پاسداری از میراث فرهنگی، هنر اسل

یکشنبه 25 شهریور 1397 00:25

گسترش همکاری‌های مشترک فرهنگستان هنر و وزارت ارشاد

علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر، با سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دیدار و گفتگو کرد.

شنبه 24 شهریور 1397 18:25

اختتامیه‌ رویدادی با محوریت تاثیرات «سوروبان»

چهارمین اختتامیه مسابقات سوروبان (چرتکه ژاپنی) در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

شنبه 24 شهریور 1397 12:25
1 از 38