سبک زندگی, تاریخ و جامعه

جنبش «Me Too» و ۱۱ روایت از قربانیان آزار جنسی

اهمیت تولد MeToo# در ایران از آن آنجایی است که ابراز کردن آزار جنسی در جامعه ایران، می‌تواند راه برای آن دسته از کسانی که در معرض آزار و تعرض قرار دارند و پیگیری نمی‌کنند، باز کند.

سه شنبه 16 مرداد 1397 12:11

بهترین پاسپورت‌های دنیا کدام‌اند؟

یک پاسپورت پر قدرت به شما این اجازه را می‌دهد که بدون نیاز به ویزا برای مدت مشخصی فرصت اقامت در کشور مقصد را داشته باشید و یا این امکان را برای شما فراهم می‌کند که با صرف کمترین زمان ممکن در فرودگاه اقدام به گرفتن ویزا نمائید.

شنبه 06 مرداد 1397 12:11

آیا می‌توان فقر را در مغز کودکان دید؟

شواهد روزافزونی وجود دارد که نشان می دهد بزرگ شدن کودکان در فقر می تواند رشد فیزیکی مغز آن ها را کاهش دهد. حال مطالعه ای عظیم در آمریکا به دنبال مشخص کردن رابطه علت و معلولی در این مورد بوده و راه های نوینی را برای کمک به فقیرترین کودکان ارائه می دهد. فقیرترین کودکانی که خارج شدنشان از زیر خط فقر می تواند مساوی دستیابی شان به ظرفیت های ذهنی بیشتر

شنبه 30 تیر 1397 12:11

ناهار «کاری» در هفت نقطه جهان

فرهنگ ناهار کاری چیست؟ مردمی که عجله دارند یا وقت ندارند برای ناهار چه می‌خورند؟ آنها چه غذاهایی با خودشان به محل کار می‌برند؟ خبرنگاران بی‌بی‌سی به نقاط مختلف جهان سفر کردند تا جواب این سؤال را پیدا کنند.فرهنگ ناهار خوردن در کشورهای مختلف متفاوت است. حالا اگر فرهنگ ناهار بردن به سر کار باشد، شرایط متفاوت‌تر و جالب‌تر هم می‌شود.

شنبه 23 تیر 1397 12:11

کافه‌ها در تهرانِ دگرگون شده

روایتی که جعفر شهری در کتاب «طهران قدیم» درباره یکی از کافه‌های پرآوازه تهران در اوایل دوره پهلوی اول ارایه می‌دهد، ما را از دریچه یکی از نخستین کافه‌های مشهور نوین در تهران، به روزگار آغازین دگرگونی‌های اجتماعی در تاریخ معاصر ایران می‌برد؛ به نخستین سال‌های سده چهاردهم خورشیدی، به ویژه دو دهه نخست آن، که روزگاری مهم از جنبه اجتماعی به شمار می‌آید.

شنبه 16 تیر 1397 12:11

زندگی دلهره‌آمیز زیر دکل‌های برق فشار قوی

ملک‌آباد محله‌ای در شهرری که سال‌هاست ساکنانش زیر سایه دکل‌های برق فشار قوی زندگی می‌کنند. بارها و بارها اعتراض کرده‌اند و مسئولان شهری وعده داده‌اند مشکل‌شان را حل ‌کنند اما هنوز خبری نیست.

پنجشنبه 07 تیر 1397 12:11

مردانی با چند همسر، از شرق آسیا تا شمال آفریقا

چندهمسری و صیغه موضوع‌‌هایی هستند که در مورد آن‌ها میان مذاهب مختلف اسلام توافق وجود ندارد. با این حال رواج این دو پدیده در سال‌های اخیر در کشورهای اسلامی٬ موجب ابراز نگرانی مقام‌های دولتی برخی کشورهای عربی شده است. چندهمسری در دین اسلام برای مردان مجاز دانسته ‌شده و این آزادی را به آن‌ها می‌دهد که تا ۴ همسر دایم و بی‌شمار همسر صیغه‌ای داشته باشند

پنجشنبه 31 خرداد 1397 12:11

کارواش در خانه؛ کسب‌و‌کاری تازه به کمک فضای مجازی

شستن ماشین‌ها در کوچه و خیابان آن هم با استفاده از شیلنگ آب همواره در تهران و دیگر شهرهای ایران رواج داشته؛ دیدن چنین تصویری آن هم در روزهای گرم و طاقت فرسای تابستان برای هر بیننده‌ای ناراحت کننده است. اما رفتن به کارواش‌ها هم کمتر از این نیست. حال در این شرایط کارواش‌هایی در ایران مشغول به کار شده‌اند که با استفاده از فناوری نانو، برای تمیز کردن

پنجشنبه 24 خرداد 1397 12:11

گفت‌و‌گو با کلکسیونر سیگاری که لب به سیگار نزده!

ناصر صادقی چند سالی از زندگی‌اش را به جمع‌آوری سیگارهای قدیمی اختصاص داده است. او در تمام دوران زندگی‌اش لب به سیگار نزده، اما علاقه خاصی به جمع کردن بسته‌های سیگار قدیمی دارد.

پنجشنبه 17 خرداد 1397 12:11

تراژدی تنهایی؛ دلایل و پیامد‌های میل به تجرد جوانان

حوادث بسیاری باعث شد جهان امروز در قرن بیستم بیش از همه قرون گذشته دستخوش نواندیشی شود. همین چندوقت پیش بود که دولت انگلیس وزیر جدیدی را با عنوان «وزیر امور تنهایی» برای مقابله با معضلات زندگی افراد تنها منصوب کرد. موضوعی که دامن‌گیر بسیاری از کشورها شده است و در ایران هم گرایش به «تنهازیستی»؛ عبارتی که همزمان با توسعه‌شهرنشینی دامن‌گیر گریبان‌گیر

دوشنبه 07 خرداد 1397 12:11

نسخه‌ پیچی در پیام‌ رسان‌ها!

مهم نیست که بیماران بد حال‌اند، خون بالا می‌آورند یا خود را از شدت درد به در و دیوار می‌کوبند. مهم این است که برخی پزشکان استراحتشان زمان مشخصی ندارد. هرگاه بخواهند یا در حال استراحت هستند یا در حال رسیدگی به امور شخصی‌شان.

دوشنبه 31 اریبهشت 1397 12:11

کاش بزرگ نشوم، چون باید بیشتر کار کنم

پسربچه‌ها بدون توجه به بوي بد زباله‌ها دست‌هايشان را تا آرنج داخل کوهي از زباله فرو‌مي‌برند و بطري‌هاي پلاستيکي، قوطي‌هاي فلزي و مقواهاي چرک را بيرون مي‌کشند و در گوني بزرگ و وصله‌پينه خورده‌اي که روي زمين است، مي‌ريزند. با هر قدم كه روي زمين مي‌گذاريم، صدها مگس در آسمان به پرواز درمي‌آيند.

دوشنبه 17 اریبهشت 1397 12:11

روز زمین پاک؛ پیش به سوی پلاستیک زدایی!

هر سال در تاریخ 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت ماه، مراسم «روز جهانی زمین پاک» برگزار می شود هدف از نام گذاری این روز افزایش آگاهی در مورد اهمیت محیط زیست و قدردانی نسبت به کره زمین است.

شنبه 08 اریبهشت 1397 12:11

سورنا ستاری، موسساتی داریم که پول برای تحقیقات ندارند

«سورنا ستاری» با ویژگی های مختلفی شناخته می شود اما یکی از مهم ترین ویژگی های او بیان حرف های خلاف آمد عادت دولتمردان است چه آنجا که گفت: «ارزش جوانانی که می توانند باعث تحول اقتصادی شوند بیش از آن است که وقت خود را پشت در مدیران برای استخدام دولتی هدر دهند»

شنبه 01 اریبهشت 1397 12:11

اندر حکایت توسعه آزادی بیان، در سال ۹۶

سال 96 را باید سال افزایش شگفت انگیز آزادی بیان در ایران دانست. دست کم از زمان توقیف گسترده مطبوعات در اردیبهشت 1396، آزادی بیان در ایران، به ویژه در حوزه سیاست، هیچگاه در این حد نبوده است. نطفه این نوزاد در انتخابات ریاست جمهوری بسته شد.

شنبه 25 فروردین 1397 12:11

تنوع؛ مزیت آیین نوروز است

نوروز از مهم ترین آیین ها و سنت هایی است که در میان جوامعی که ساکن نیمکره شمالی هستند، همچنان ادامه یافته و به شکل زنده و اثرگذار به حیات خود ادامه می دهد. درواقع در این آیین ما با دو پدیده فرهنگی و اقلیمی، همزمان مواجه هستیم.

چهارشنبه 01 فروردین 1397 00:11

سفره هفت‌سین و فلسفه ماهی عید

در هر کشور و دین و مذهبی، فرارسیدن سال نو، آیین خاص خودش را دارد؛ برای مثال در دین مسیحی، قبل از آغاز سال نو میلادی، تولد حضرت مسیح را جشن می گیرند و سپس در زمستان به تعطیلات سال نو می روند؛ بخش عمده ای از مردم جهان، سال نو را به شکل دین مسیحی جشن می گیرند؛ اما در کشور ایران، همه چیز فرق می کند و جشن سال نو، آداب و رسوم و حتی تقویم سالانه ایران ب

سه شنبه 29 اسفند 1396 20:11

معنا شناسی تعطیلات نوروز؛ لحظه‌های آسودگی در سیطره قدرت

«تعطیلات» در تاریخ ایران، پدیده ای معاصر است؛ به این معنا که تعطیل شدن روزهایی از سال با عنوان تعطیلات رسمی بخشی از ساز و کارهای دولت مدرن یا دولت- ملت ها و دولت های ملی شناخته می شود.

سه شنبه 29 اسفند 1396 16:11

لطفا نگویید افغانستانی حق ندارد

شاید اگر بگوییم امروزه زندگی بدون کارت‌های بانکی برای ما غیرقابل‌تصور است پربیراه نگفته‌ایم. از خریدهای بزرگ و اساسی تا پرداخت قبض‌ها و قسط‌ها، از انتقال وجوه تا پرداخت کرایه تاکسی و خرید نان، همه کارهایی هستند که بدون کارت‌های بانکی، زندگی عادی ما را مختل می‌کنند، حتی خدمات اینترنتی هم براساس کارت‌های بانکی است که تعریف می‌شود.

چهارشنبه 23 اسفند 1396 12:11

زندگی، خلاف جریان آب

تجربه یک شب استراحت در یک روستای آرام، به ایده‌ای برای تغییر محل زندگی‌شان تبدیل شد و ساعتی بعد با گفت‌و‌گوی جمعی به یک تصمیم قطعی برای سال‌های آینده زندگی خود رسیدند.

چهارشنبه 16 اسفند 1396 12:11
1 از 3