دین و مذهب

کدامیک بافضیلت است؛ صلوات یا لعن؟، لعن به معنای دشنام و کینه‌ورزی نیست

ما قبل از اظهار لعن باید در قلبمان نسبت به دشمن خدا بیزار باشیم و این اصل ایمانی است، به طوری که اگر کسی تبری و بیزاری نسبت به دشمنان خدا را نداشته باشد از دایره ایمان خارج است.

1 ساعت پیش

سعدی و دزدیدن مال وقف

اشاره نویسنده‏ی صاحب نظر، در این مقاله‏ی کوتاه، نکته‏ی ظریفی را به عنوان پرسش، پیرامون دیدگاه سعدی در مورد سرقت مال وقف مطرح فرموده‏اند که ممکن است به ذهن بسیاری از خوانندگان شیخ اجل رسیده باشد. از آنجا که شرح و بیان دیدگاههای سخنوران ادب فارسی پیرامون وقف، از موضوعات مورد علاقه‏ی این مجله است، متن مقاله‏ی ایشان را به همراه پاسخ کوتاه یکی از اعضای تحر

1 ساعت پیش

حقیقت کرامت در کلام کریم اهل‌بیت(ع)

درباره حقیقت کرامت از امام حسن مجتبی(ص) سؤال شد.

1 ساعت پیش

تعزیه، هنر وقفی ایران و میراث جاویدانی از قلمرو آیین و ایمان

مقدمه ز دوستان و مُحبّان سیدالشهدا به دستیاری هر کس شدست تکیه به پا اگر شکوفایی و والایی هنر در قیام ظهوری و معراج عاشقانه هنرمندان در نظر گرفته شود و ارج و شأنی از قیامت قامت هنر مردمی در رَفِ چینیْ خانه دلِ اهل نظر اتراق کرده باشد و پرده‏دار حقیقت، غبار ریا و تکلّف و تصنّع از رخسار هنر اصیل برگیرد، آن‏گاه به حق‏الیقین خواهیم رسید و توصیف جانبازی هنرمندانه عاش

4 ساعت پیش

تحلیل مبانی و شیوه های تفسیر شیعه

«تشیع و قرآن» یکی از مقالات دایره المعارف قرآن لایدن است و دربردارنده مباحثی مانند اصول و شیوه های تفسیر شیعه، نقشِ امامان معصوم شیعه در تفسیر قرآن، اختلاف قرائات، روایات تحریف قرآن، و معرّفی برجسته ترین مفسران و تفاسیر قرآنی شیعه می باشد. نویسنده به عنوان قرآن پژوه خاورشناس در اصول، مبانی و شیوه های تفسیری شیعه امامیه تردید و نقش یگانه مفسران بزر

11 ساعت پیش

تبعات رویگردانی از عدالت

تبعات رویگردانی از حق و عدالت‌خواهی در سخنانی عبرت‌آموز از امام علی(ع) بیان شد.

13 ساعت پیش

جریانات مختلفی که به مقابله با پیغمبر(ص) پرداختند

محقق تاریخ اسلام ضمن تشریح جریانات مختلفی که به مقابله با پیامبر اکرم (ص) پرداختند، گفت: امروزه مدیرانی در کشور دارند از موقعیتشان سوءاستفاده و به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند و این را حق خودشان می‌دانند.

13 ساعت پیش

تفسیر قرآن در دوران اولیه اسلام

«تفسیر در دوران اولیه اسلام» یکی از مقالات کتاب قرآن، دایرة المعارفی است که به سر ویراستاری اولیور لمان در سال 2006 به چاپ رسید. هر دو نویسنده مقاله استاد دانشکده الهیات دانشگاه حران ترکیه می باشند آن دو ضمن بیان تعاریف تفسیر و تاویل و برشماری اختلاف معانی آن ها، به سیر تاریخی تدوین تفسیر پرداخته اند و به انواع روش های تفسیر اشاراتی کرده اند. نویس

18 ساعت پیش

خشم کاربران فضای مجازی در پی خطای چاپی قرآن با مجوز الازهر

انتشار تصویری از اشتباه چاپی در صفحه‌ای از قرآن کریم در فضای مجازی، خشم کاربران را برانگیخت.

جمعه 25 آبان 1397 01:21

شیعیان چگونه به بلوغ اجتماعی رسیدند؟

در اثر تلاش­‌های ائمه‌­، شیعیان به یک بلوغ اجتماعی رسیده بودند، به گونه‌­ای که کار تشکیلاتی و شبکه­ محور را در فضایی سرشار از ملاحظات امنیتی و تقیه‌­ای، به خوبی برتافته بودند و برای بهره بردن از امامی که حضور علنی‌­اش را حس نمی­‌کنند آماده شده بودند.

جمعه 25 آبان 1397 00:21

منزلت و جایگاه اهل بیت علیهم السلام

دو پيوند ضروري براي جامعه بشريت است که علي و اولاد علي در حدّ اعلا اينها را داشتند: پيوند بندگي با خدا، پيوند سازندگي با خلق خدا. هم بنده محض بودند و هم با جامعه. نزول سوره مبارکه «هل أتي» از اين قبيل است، تحکيم پيوند انسان با خدا از اين قبيل است.

جمعه 25 آبان 1397 00:21

زیرگذر صحن عقیله بنی‌هاشم(س) سال آینده تکمیل می‌شود

فاز نخست زیرگذر صحن عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب (س) در طرح توسعه حرم امام حسین (ع) تاکنون حدود ۸۰ درصد پیشرفت داشته است که این طرح تا نیمه شعبان سال آینده تکمیل می‌شود.

جمعه 25 آبان 1397 00:21

ولایت و امامت علی علیه السلام

جريان غدير، نظير جريان ﴿أَ لَسْتُ بِرَبِّكُمْ﴾، يک صحنه محقّقانه، عالمانه و دقيق، همه بررسي شد. آن‌گاه بعضي انکار کردند بعضي انکار نکردند؛ مثل همين مؤمنين‌اند که در آن صحنه ﴿أَ لَسْتُ بِرَبِّكُمْ﴾، ﴿قَالُوا بَلَي﴾ گفتند، بعد کفر ورزيدند؛ يا نفاق، يا کفر، يا شرک، يا الحاد. وگرنه آن صحنه، صحنه انکار نبود. بعد از جريان غدير هم همين طور است، صحنه، صحن

پنجشنبه 24 آبان 1397 21:21

هشت ذکر و هشت مقام در زیارت امام رضا(ع)

اگر زائر، زائر باشد در هر قدمی که به سوی زیارت برمی‌دارد، حجابی برداشته می‌شود. و در هر قدم، زیارتی اتفاق می‌افتد که ثواب حج عمره را دارد.

پنجشنبه 24 آبان 1397 07:21

جهاد و دفاع در قرآن

جهاد ابتدایی هم یک نوع جهاد دفاعی است. آغاز تشریع جهاد، جهاد دفاعی در برابر دشمن بوده، همان دشمنانی که مسلمانان را مجبور به هجرت و ترک خانه و لانه ی خود کرده بودند بی آنکه گناهی داشته باشند، آری اگر گناهی داشتند گناهشان اعتقاد به توحید و یگانگی خدا بود. نباید از معنی «جهاد دفاعی» این چنین برداشت کرد که حکومت اسلامی باید بنشیند تا دشمن به خانه و کا

پنجشنبه 24 آبان 1397 07:21

منزلت منتظران در قرآن

«صدیق» به کسی گفته می شود که سر تا پا راستی و درستی باشد، دل و زبان و عمل او یکی باشد و صداقت جزئی از خلق و خوی او شده باشد. در قرآن این لقب به کسانی همچون ابراهیم، ادریس، یوسف و مریم علیهم السلام داده شده است.

پنجشنبه 24 آبان 1397 05:20

چرا علامه طباطبائی را فیلسوف عصر می‌خوانیم؟

علامه طباطبائی به معنای دقیق کلمه فیلسوف به حساب می آید، از آن جهت که صرفا حافظ آثار قدما و بزرگان نبوده، بلکه اهل تامل و تفکر بوده و به عبارتی اندیشه‌های دیگران را اندیشیده و خودش هم ابتکارات و نوآوری‌هایی داشته است.

پنجشنبه 24 آبان 1397 04:21

امکان سقوط انسان تا حد حیوان با تبعیت از هوای نفس

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه حیوانات فقط شهوت و غریزه دارند اما خداوند در وجود انسان عقل و شهوت را با هم قرار داده است، گفت: کشورگشایی به اندازه آزاد کردن روح از هوای نفس ارزش ندارد.

پنجشنبه 24 آبان 1397 00:21

ویژگی های بیان معارف در قرآن

قرآن کریم برای متوسّطین مردم از برهان و حکمت استفاده می کند و از این طریق معارف را بدانها می رساند ولی برای انسانهای ساده اندیشی که برهان و استدلال برایشان قابل هضم نیست، از مثال آوردن برای رقیق و ساده شدن معارف سنگین استفاده می کند؛ این خصوصیت غالباً در کتابهای عقلی و استدلالی وجود ندارد.

پنجشنبه 24 آبان 1397 00:21

روایت ایثارگری امام علی(ع) در اولین شب ماه ربیع‌الاول

شب اول ماه ربیع‌الاول مصادف با «لیلةالمبیت» یعنی قرار گرفتن امیرالمؤمنین(ع) در بستر پیامبر(ص) برای جلوگیری از ترور آن حضرت است.

پنجشنبه 24 آبان 1397 00:21
1 از 86