( 5.0 امتیاز از 2 )
شنبه 14 بهمن 1396 04:37

سارینا آخرین کودکی نبود که در کرمانشاه بر اثر سرما جان باخت، هستند کودکانی دیگری که در معرض خطرند، به خاطر خدا هم که شده کاری بکنید...

این مطلب از سایت بهدونی، مطلبی در مورد سارینا مسئولین را نبخش ! ارائه شده است، همچنین می توانید برای مشاهده ی مطالب بیشتر هم موصوع این مطلب، موضوع اخلاق و عرفان دنبال کنید.

به گزارش بهدونی :
به بهانه مرگ سارینا بر اثر سرمای کرمانشاه
 
بعد از گذشت نزدیک به سه ماه از حادثه تلخ زلزله کرمانشاه، هنوز خانواده های مصیبت دیده محتاج رفع نیاز های اولیه خود هستند. با آنکه انتظار می رفت روز به روز شرائط هموطنانمان بهتر شود، متاسفانه اخبار دلالت بر این دارند که اوضاع نا به سامانی در کرمانشاه  وجود دارد. 
اما در بین این خبرهای ناگوار یک خبری قلب ها را شدیدا جریحه دار کرد. مرگ سارینا دختری دو ساله بر اثر سرما و نبود امکانات درمانی، و بعد از چند روز مرگ کودک چهار ماهه بر اثر سرما بیش از هر چیز "مسئولیت پذیری" را به یاد ما می آورد.
اینکه احتمالا برخی از آدم ها در تامین این حادثه کوتاهی کرده اند و حال آنکه دین بیش از هر چیزی توصیه به مسئولیت پذیری دارد.

ای رفاعه بدان که این حکومت امانتی است که هرکس به آن خیانت کند، لعنت خداوند را تا روز قیامت به همراه خواهد داشت و هرکس خیانت کاری را به کار گیرد پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و اله در دنیا و آخرت از او بیزار است.


مسئولین کجایند؟

مسئولیت پذیری در اسلام بسیار مورد تاکید قرار گرفته است. یعنی اگر کسی در پستی قرار می گیرد باید بتواند از عهده آن بر آید.
امام صادق علیه السلام در این باره می فرمایند:
«کسی که(بدون داشتن صلاحیت) مهتر و رئیس گردد ملعون است.»[1] وقتی می بینیم هنوز امکانات لازم برای هموطنانمان فراهم نشده و کودکانی در معرض خطر مرگ هستند، این یعنی عده ای به مسئولیت خود عمل نکردند، و کسی که به مسئولیت و وظیفه اش عمل نکند صلاحیت آن جایگاه را ندارد.
آقایان مسئول بپذیرید که شما از عهده مسئولیت خود بر نیامدید. بپذیرید که در پست و مقامی که امانت نزد شما بود خیانت کردید.
حالا چگونه می خواهید در محضر خدا پاسخگوی مرگ سارینا و کودکان دیگر باشید؟ حالا چگونه عکس سارینای همیشه به خواب رفته را می بینید و عذاب وجدان نمی گیرید؟
و به راستی چگونه ما داعی اسلام مداری داریم؟


مسئولیت در کلام امیر المومنین

امیر المومنین به عنوان حاکم اسلامی دائما فرمانداران بلاد مختلف را به رعایت حقوق مردم توصیه می کردند و از سختی موقعیتی که آن ها در آن قرار داشتند می گفتند. حضرت به قاضی منصوب خود در اهواز نامه ای می نویسند و جایگاه او را به مثابه یک امانت تلقی می کنند.
«و اعلم یا رفاعه ان هذه الاماره امانة فمن جعلها خیانة فعلیه لعنة الله الی یوم القیامه و من استعمل خائنا فان محمدا صلی الله علیه و آله بری ء منه فی الدنیا و الآخره»[1]
ای رفاعه بدان که این حکومت امانتی است که هر کس به آن خیانت کند، لعنت خداوند را تا روز قیامت به همراه خواهد داشت و هر کس خیانت کاری را به کار گیرد، پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و اله در دنیا و آخرت از او بیزار است.
همچنین حضرت مسئولیت های حکومتی را صرفا محل کسب درآمد نمی دانند و تعریفی بس بالاتر و سنگین تر ارائه می دهند.
«و ان عملک لیس لک بطعمه و لکنه فی عنقک امانه»[2]
همانا پست و مقام برای تو وسیله آب و نان نبوده، بلکه امانتی بر گردن تو است.
با این وجود اگر در این حادثه یا حوادث نظیر آن مسئولین کم توجهی یا بی توجهی کنند، بدانند خائنند، خائن به امانتی که مردم به آن ها سپردند. بدانند مرگ ساریناهای کشور بد عاقبتی را برایشان رقم خواهد زد.

کلام آخر

نه عصر حاضر مانند چند قرن پیش است که دسترسی به آسیب دیدگان فراهم نباشد و نه کشور ما آنقدر فقیر و محروم است که توانایی حل این مشکلات ساده و پیش پا افتاده را نداشته باشد.
کلام آخر ما این است که هر مسئولی در هر جایگاهی که قرار دارد باید به وظیفه خود عمل کند. اینکه برویم از مناطق زلزله زده بازدید کنیم و چند عکس یادگاری هم بگیریم دردی را از آن ها درمان نکرده ایم.
سارینا آخرین کودکی نبود که در کرمانشاه بر اثر سرما جان باخت، هستند کودکان دیگری که در معرض خطرند، مخصوصا در این هوای برفی که زندگی در چادر های ضعیف را مختل می کند و گرچه برف و باران نعمت خداوند است اما در مناطق زلزله زده کرمانشاه و کرمان شرائط سخت را سخت تر می کند. به خاطر خدا هم که شده کاری بکنید...

پی نوشت ها:
[1] وسائل الشیعه، باب جهاد با نفس، حدیث 502
[2] دعائم الاسلام، ج2، ص 531
[3] نهج البلاغه، نامه پنجم