( 5.0 امتیاز از 2 )
دوشنبه 20 فروردین 1397 07:21

در بین ایام سال روزها و ماه هایی وجود دارد که سرعت پذیرایی و ریزش رحمت الهی دو چندان می شود و انسان را غرق در رحمت و مغفرت الهی می کند. به طوری که گویی انسان به صورت vip مورد پذیرش الهی قرار می گیرد.

این مطلب از سایت بهدونی، مطلبی در مورد سوغاتی های فوق العاده ی ماه رجب ارائه شده است، همچنین می توانید برای مشاهده ی مطالب بیشتر هم موصوع این مطلب، موضوع اخلاق و عرفان دنبال کنید.

به گزارش بهدونی :
بارش رحمت الهی به صورت اختصاصی

اگر انسان با دیده ی بصیرت و آگاهی به زندگی خود بنگرد متوجه خواهد شد در تمام عمر خویش، زیر بارش رحمت الهی قرار دارد. نعمت های مادی و معنوی که زندگی بدون آنها غیر ممکن و طاقت فرسا خواهد بود. در بین ایام سال روزها و ماه هایی وجود دارد که سرعت پذیرایی و ریزش رحمت الهی دو چندان می شود و انسان را غرق در رحمت و مغفرت الهی می کند. به طوری که گویی انسان به صورت vip مورد پذیرش الهی قرار می گیرد. یکی از این ایام  پر خیر و برکت ماه رجب است، ماه با فضیلتی که (حتى) در زمان جاهليت به آن احترام مى‏ گذاردند.[1]

در اهمیت روزه داری در این ماه شریف همین بس که در منابع روایی از پیامبر گرامی اسلام (صلی لله علیه و اله) نقل شده است: «ماه رجب، ماه برگزيده خدا از ميان ماه ‏هاست و آن، ماه خداست. هر كس ماه رجب را بزرگ بدارد، فرمان خدا را بزرگ داشته است و هر كه فرمان خدا را بزرگ بدارد، [خدا] او را وارد بهشت ‏هاى پُرنعمت مى ‏كند و رضايت بزرگ ‏ترِ خويش را براى او واجب مى‏ سازد.»


ماه رجب و پذیرایی خاص الهی

در عالم هستی رازهایی نهفته است که حقیقت و چیستی آنها برای انسان خاکی روشن نیست، یکی از این اسرار مهم، پذیرایی خاص الهی در ماه مبارک رجب است، در منابع اسلامی روایات فراوانی در اهمیت این ماه الهی وجود دارد که انسان را متحیر و مشتاق بهره گیری از آن می کند.

در روایتی بسیار زیبا و ارزشمند از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) نقل شده است که فرمودند: «رَجَبٌ شَهرُ اللّه ِ (الأصَبُّ)، يَصُبُّ اللّه ُ فيهِ الرَّحمَةَ على عِبادِهِ؛[2] رجب ماه ريزان خداست ؛ خداوند در اين ماه رحمت[خود] را بر بندگانش فرو مى ريزد.»
همچنین در منابع روایی جناب راوندى- به نقل از ابن عبّاس-: آورده است: «ماه رجب كه فرا رسيد، پيامبر خدا، مسلمانان را دور خود جمع كرد و ميان آنان به سخنرانى پرداخت، خدا را حمد و ثنا گفت و از پيامبران پيشين، ياد كرد و بر آنان، درود فرستاد. سپس فرمود: «اى مسلمانان! ماه بزرگ و مباركى بر شما سايه افكنده است و آن، ماهى سرشار از رحمت است. در اين ماه، رحمت بر كسى فرو مى‏ ريزد كه او را بندگى كند، نه بر بنده مشرك، و نه بر كسى كه در اسلام، بدعت‏ گذار است.»[3]


فرشته جارچی در ماه رجب

در بین انبوه روایاتی که گویای اهمیت و جایگاه ماه رجب است، یک روایت خاص وجود دارد که انسان های گنهکار و پشیمان را امیدوار بخشش و مناجات و ارتباط با خدا در این ماه خاص می کند.
در منابع روایی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) نقل شده است: «خداوند در آسمان هفتم، فرشته ‏اى گماشته است كه به آن، «داعى» گويند، و چون ماه رجب فرا رسد، آن فرشته هر شبِ آن ماه را تا صبح، ندا مى ‏دهد: «خوشا بر ذاكران! خوشا بر طاعت كنندگان!.»، خداوند نيز مى ‏فرمايد: «من، همنشين كسى هستم كه با من، همنشين باشد، و مطيع كسى هستم كه اطاعتم كند، و آمرزنده كسى هستم كه از من آمرزش بخواهد. ماه، ماه من است و بنده، بنده من و رحمت، رحمت من. هر كه مرا در اين ماه بخواند، پاسخش مى‏ گويم، و هر كه از من[چيزى‏] بخواهد، عطايش مى ‏كنم، و هر كه از من هدايت جويد، راه ‏نمايش خواهم بود. اين ماه را رشته‏اى‏ (ريسمانى) بين خودم و بندگانم قرار داده ‏ام. هر كس به اين رشته (ريسمان) چنگ زند، به من مى ‏رسد.»[4]

سوغاتی های فوق العاده ماه رجب

آن دسته افرادی که وقت را غنیمت شمرده و به جایگاه و اهمیت ماه رجب معرفت و آگاهی پیدا کردند، بهترین توشه و سوغاتی را از این ماه رحمت قسمت خود کردند، سوغاتی های فوق العاده ای که عارفان طریق الی الله یک سال تمام را به انتظار حلول این ماه شریف نشسته اند.

در منابع روایی جناب راوندى- به نقل از ابن عبّاس-: آورده است: «ماه رجب كه فرا رسيد، پيامبر خدا، مسلمانان را دور خود جمع كرد و ميان آنان به سخنرانى پرداخت، خدا را حمد و ثنا گفت و از پيامبران پيشين، ياد كرد و بر آنان، درود فرستاد. سپس فرمود: «اى مسلمانان! ماه بزرگ و مباركى بر شما سايه افكنده است و آن، ماهى سرشار از رحمت است. در اين ماه، رحمت بر كسى فرو مى‏ ريزد كه او را بندگى كند، نه بر بنده مشرك، و نه بر كسى كه در اسلام، بدعت‏ گذار است.»


1- نجات از جهنم و جواز ورود در بهشت: از جمله روایات امیدوار کننده ای که در منابع روایی گویای اهمیت ماه رجب است، روایاتی است که اهمیت روزه داری را در این ماه به بندگان خدا یادآور می شود.
در اهمیت روزه داری در این ماه شریف همین بس که در منابع روایی از پیامبر گرامی اسلام (صلی لله علیه و اله) نقل شده است: «ماه رجب، ماه برگزيده خدا از ميان ماه ‏هاست و آن، ماه خداست. هر كس ماه رجب را بزرگ بدارد، فرمان خدا را بزرگ داشته است و هر كه فرمان خدا را بزرگ بدارد، [خدا] او را وارد بهشت ‏هاى پُرنعمت مى ‏كند و رضايت بزرگ ‏ترِ خويش را براى او واجب مى‏ سازد.»[5]
و یا اینکه جناب صدوق در کتاب ثواب اعمال و عقاب اعمال از موسی بن جعفر (علیه السلام) نقل می کند: «كسى كه يك روز در ماه رجب روزه بگيرد، آتش جهنّم به اندازه يك صد سال از او فاصله مى ‏گيرد، و كسى كه سه روز (در اين ماه) روزه بگيرد، بهشت براى او واجب مى ‏شود.»[6]
2-چند برابر شدن حسنات و محو شدن گناهان: عبادت و بندگی در این ماه خدا، و طلب عفو بخشش از باری تعالی، از اهمیت و ارزش صد چندان برخوردار است، چرا که بنا به آموزه های روایی در این ماه حسنات چند برابر می شود و در مقابل روزه داری و ارتباط با خدا گناهان بخشیده می شود؛ کما اینکه جناب صدوق از موسی بن جعفر(علیه السلام) نقل می کند: «رجب ماه عظيمى است، كه خدا حسنات را در آن دو چندان مى‏ سازد، و گناهان را در آن محو مى‏ كند.»

پی نوشت:
[1].ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص54.
[2]. عيون أخبار الرضا (علیه السلام): ج‏2، ص71، ح331.
[3]. بحار الأنوار، ج‏94، ص47، ح33.
[4].إقبال الأعمال، ج‏2، ص628.
[5]. كنزالعمّال: ج 12 ص 323 ح 35217. «خِيَرَةُ اللَّهِ مِنَ الشُّهورِ شَهرُ رَجَبٍ، وهُوَ شَهرُ اللَّهِ، مَن عَظَّمَ شَهرَ رَجَبٍ فَقَد عَظَّمَ أمرَ اللَّهِ، ومَن عَظَّمَ أمرَ اللَّهِ أدخَلَهُ جَنّاتِ النَّعيمِ، وأَوجَبَ لَهُ رِضوانَهُ الأَكبَرَ»
[6]. ثواب الأعمال و عقاب الأعمال،  ص53. «مَنْ صَامَ يَوْماً مِنْ رَجَبٍ تَبَاعَدَتْ‏ عَنْهُ النَّارُ مَسِيرَةَ مِائَةِ سَنَةٍ وَ مَنْ صَامَ ثَلَاثَةَ أَيَّامٍ وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّة»