( 5.0 امتیاز از 1 )
یکشنبه 01 مهر 1397 18:21

دفتر آیت‌الله سیستانی در پاسخ به استفتایی درباره استعمال دخانیات در مساجد و حسینیه‌ها، نظر این مرجع تقلید را در این زمینه اعلام کرد.

این مطلب از سایت بهدونی، مطلبی در مورد حکم استعمال سیگار در مساجد ارائه شده است، همچنین می توانید برای مشاهده ی مطالب بیشتر هم موصوع این مطلب، موضوع احکام دنبال کنید.

به گزارش بهدونی :
سیگار

به گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله سید علی سیستانی؛ از مراجع تقلید، پاسخ تعدادی از استفتاها درباره مساجد را منتشر کرد.

این استفتاها به شرح زیر هستند؛

۱. حکم استعمال دخانیات در مساجد و حسینیه ها چیست؟ و اگر این مساله سبب اذیت شدن دیگران و عدم حضور آنها در این اماکن شود، چه حکمی دارد؟

آیت الله سیستانی: استعمال دخانیات در این اماکن مکروه بوده و احتیاط در ترک آن است. اگر استفاده از دخانیات به ضرر برای مردم در مسجد و حسینیه بینجامد ظاهرا حرام است.

۲. انتقال و استفاده از مُهرهای اضافه و سایر وسایل مسجدی که در حال بازسازی است چه حکمی دارد؟

آیت الله سیستانی: انتقال وسایل اضافه مسجد نظیر مهر نماز به سایر مساجد با اذن متولی جایز است اما انتقال آنها به مکانی غیرمسجد جایز نیست. انتقال و استفاده از وسایل مسجدی که در حال بازسازی است، غیرجایز بوده و باید تا زمان پایان بازسازی از وسایل مسجد محافظت کرد.

۳. جوانی سالهاست به ربا پرداخته و هم اکنون می خواهد در ساخت مسجد شرکت کند، آیا این مساله جایز است؟

آیت الله سیستانی: وی باید پیش از مشارکت در ساخت و بازسازی مسجد به پاکسازی اموال خود از مال حرام بپردازد.

۴. حکم نماز بر میت در مسجد چیست؟

آیت الله سیستانی: مشکلی وجود ندارد ولی مکروه است.


  خبرگزاری شبستان