( 5.0 امتیاز از 1 )
دوشنبه 09 مهر 1397 04:21

گزارشی از بدون توقف

این مطلب از سایت بهدونی، مطلبی در مورد گزارشی از بدون توقف ارائه شده است، همچنین می توانید برای مشاهده ی مطالب بیشتر هم موصوع این مطلب، موضوع اعتقادات شیعه دنبال کنید.

به گزارش بهدونی :
بدون توقف

یکی از موضوعاتی که در سطح جامعه بسیار سؤال برانگیز بوده به طوری که از مردم عادی گرفته تا مسئولین و سیاستمداران و سلبریتی ها در آن وارد صحبت و ارائه نظر شده اند، موضوع حجاب و بی حجابی است. این روزها شاهد هستیم که رسانه ملی طی برنامه ای با عنوان "بدون توقف" به موضوعات چالشی در جامعه پرداخته و در رابطه با آن از افراد برجسته علمی مرتبط دعوت کرده و طی گفتگوی دو طرفه به سؤالات و شبهات در این رابطه پاسخ می دهد.

در شماره 42 برنامه "بدون توقف" دکتر علی غلامی، عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) در رابطه با موضوع حجاب به بیان مطالبی پرداخته است.

حریم خصوصی چه معنایی دارد؟

علی غلامی، با طرح عنوان حریم خصوصی و ارائه تعریفی از آن، حریم خصوصی را محدوده مادی و معنوی می داند که هر کسی برای خودش قائل بوده و دوست ندارد دیگران بدون اجازه به آن ورود پیدا کنند.

غلامی با در نظر گرفتن حجاب در محدوده حریم خصوصی، تکلیف کسانی که می خواهند حجاب را از این حریم خصوصی وارد حریم عمومی کنند، این گونه شرح می دهد؛ در این جابجایی باید 2 نکته در موضوع حجاب را از هم جدا کنیم؛ 1- بعد اعتقادی حجاب و 2- بعد رفتاری حجاب. به طوری که اگر کسی در حریم عمومی در بعد اعتقادی نسبت به حجاب هیچ گونه علاقه،کشش و تمایلی نداشته باشد، مطلقاً به هیچ کسی مربوط نمی شود. مسأله و بحث از جنبه رفتاری حجاب است؛ یعنی آنچه از یک شخص بروز پیدا می کند، که در این حالت باید این سؤال پاسخ داده شود که؛ حوزه تأثیر و تأثر جنبه رفتاری حجاب تنها به خود فرد بر می گردد یا به دیگران هم مربوط می شود؟

حجاب به حریم عمومی ربط دارد

نظریه ای با عنوان نظریه اجتماعی مطرح است که البته یک حرف عقلانی است و اسلام هم آن را می پذیرد و آن اینکه؛ وقتی انسان ها تصمیم می گیرند زندگی اجتماعی داشته باشند می پذیرند که از برخی حقوق صرف نظر کرده و نیز یک سری تکالیف را بپذیرند تا بتوانند از مزایای زندگی اجتماعی بهره مند شوند. بنابر این پاسخ این سؤال که چرا انسان ها در حریم عمومی، وقتی با هم هستند دچار محدودیت می شوند این است که؛ چون اقتضای زندگی اجتماعی این است و ربطی به اسلام ندارد.

داخل ماشین حریم خصوصی است یا عمومی؟

مطرح شد که حریم خصوصی جایی است که افراد چه به لحاظ فیزیکی چه به لحاظ دیدن و چه به لحاظ شنیدن امکان ورود به آن را به طور عادی و بدون زحمت ندارند؛ به عباریت در محل مرنا و منظر نباشد. اگر ماشین جایی باشد که قابل دیدن برای دیگران باشد نمی توان گفت که حریم خصوصی است چرا که در حریم خصوصی مطرح شد که جایی است که افراد برای رسیدن یا دیدن آن نیازمند تلاش باشند.
یک قاعده کلی است که اگر در مورد یک چیزی، فردی بخواهد وارد آن بشود باید یک مرز غیر معقول را رد بکند این می شود حوزه و محدوده خصوصی.

مقدار حد پوشش و الزام به آن

هر نوع حکومت بنا بر مبنایی برای مدیریت خود دارد به طوری که مبنای تقویم و قانونگذاری جامعه ایران اسلامی چارچوب شرع و قوانین اسلامی است. در این میان اسلام می گوید: اگر جایی احساس می کنید برای تدبیر امور مردم نیاز است محدودیتی گذاشته شود منعی وجود ندارد.مهم این است که قانونگذار بتواند پیوست مبنای قانون را ارائه و توجیه کند.


معتقد است که در رابطه با حریم خصوصی به چند نکته اشاره می کند؛