( 5.0 امتیاز از 1 )
دوشنبه 09 مهر 1397 10:21

کتاب «مردان و رجزهایشان» شامل رجزهای شهیدان کربلا در روز عاشورا به روایت سید‌مهدی شجاعی از سوی انتشارات نیستان منتشر شد.

این مطلب از سایت بهدونی، مطلبی در مورد روایت ،quotسید‌مهدی شجاعی،quot از رجزهای شهدای کربلا در روز عاشورا ارائه شده است، همچنین می توانید برای مشاهده ی مطالب بیشتر هم موصوع این مطلب، موضوع تاریخ و سیره معصومین دنبال کنید.

به گزارش بهدونی :
مردان و رجزهایشان

کتاب «مردان و رجزهایشان» شامل رجزهای شهیدان کربلا در روز عاشوراست که توسط سیدمهدی شجاعی جمع‌آوری و ترجمه شده است. علاوه بر متن و ترجمه رجزها، توضیحات و شرح حال مختصری هم درباره  صاحبان رجزها آمده است.

در مقدمه  کتاب که توسط سید ابوالقاسم حسینی(ژرفا) نوشته شده، بحث رجز از دو منظر لغوی و اصطلاحی به صورت علمی تشریح شده است. در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: معمولاً رجز خواندن در میدان جنگ، ویژه خاصّان و بلند رتبگان اجتماع بود و عوام نوعاً از رجزخوانی بی نصیب بودند. از افتخارات سپاه امام حسین(ع) در کربلا همین بود که از خواص و عوام، هر دو درمیدان رزم عاشورا رجزهایی روایت شده است.

این از آن روست که همه آنچه در خواصّ یاران حضرت مایه افتخار شمرده می‌شد، وابسته ارزش‌های معنوی و شرافت روح ایشان بود و همه تقوامداران ولایت شعار، خواه به اصطلاح از خواص باشند و خواه از عوام، در این بهره مشترکند … اما تاریخ عاشورا روایت نکرده است که امویان یزیدی در ذکر اهداف خود به رجزی توسّل جسته باشند.

چاپ نهم «مردان و رجزهایشان» در 88 صفحه قطع رقعی به قیمت 9 هزار تومان منتشر شده است.


باشگاه خبرنگاران پویا‌