( 5.0 امتیاز از 1 )
یکشنبه 22 مهر 1397 01:21

آیین افتتاحیه چهل‌ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم دقایقی پیش در مجتمع فرهنگی کوه نور اراک برگزار شد.

این مطلب از سایت بهدونی، مطلبی در مورد لزوم برداشتن گام‌های بلند در راه ترویج قرآن ارائه شده است، همچنین می توانید برای مشاهده ی مطالب بیشتر هم موصوع این مطلب، موضوع قرآن دنبال کنید.

به گزارش بهدونی :
مسابقات قرانی

چهل‌ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم دقایقی پیش با تلاوت سیدمصطفی حسینی نفر اول این رقابت‌ها در دوره گذشته آغاز شد.

در این مراسم سید‌علی آقا‌زاده استاندار استان مرکزی گفت: میزبانی چهل‌ویکمین دوره مسابقات در چهلمین سال پیروزی انقلاب در سرزمین آفتاب افتخاری برای ما است.

قرآن زمینه‌ساز حیات طیبه و رسیدن به قله‌های افتخار است

وی قرآن را کتاب زندگی دانست و گفت: قرآن زمینه‌ساز حیات طیبه برای بشریت است، کتاب رسیدن به قله‌های معرفت الهی است.  امروز در میان مردم کتب آسمانی دیگر مانند تورات و انجیل وجود دارد اما کتابی که همان‌گونه که نازل شد وجود دارد و ترتیب آن، در حد یک کلمه و یک حرف آن هم دست نخورده قرآن کتاب ما مسلمانان و مایه رحمت و برکت و نور برای همه مردم جهان در همه عصر‌ها و تاریخ‌ها بوده و هست و خواهد بود.

تمسک به قرآن راهی مؤثر برای اعطلای جامعه و رهایی از آسیب‌های اجتماعی است

آقا‌زاده با اشاره به نقش انس با قرآن در جامعه گفت: انس با قرآن نقش مؤثری در ترویج سبک زندگی در همه نسل‌ها و اقشار به ویژه جوانان و نوجوانان دارد و راه مؤثری برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی است.

وی امام خمینی(ره) را احیا گر قران در کشور دانست و گفت: امام یکی از افرادی است که قرآن را در کشور ما احیا کرد و دستاورد‌های قرآنی امروز نتیجه تلاش‌ها مبارزات امام و یارانش بوده و در رأس شاگردان ایشان رهبر معظم انقلاب هم ادامه دهنده این راه منور بوده‌اند. همچنین انقلاب اسلامی در حفظ، قرائت و تلاوت و تربیت نوجوانان و جوانان دستاورد‌های خوبی داشته و ما امروز افتخار می‌کنیم که مسیر قرآن را انتخاب کرده‌ایم و امیدوارم روح این مسابقات به همه جای جهان پرتو افشانی کند.

جمهوری اسلامی ایران علمدار ترجمه و تفسیر قرآن در جهان اسلام

استاندار مرکزی جمهوری اسلامی ایران را علمدار ترجمه و تفسیر قرآن در جهان اسلام دانست و گفت: خوشبختانه در کشورمان در سال پیروزی انقلاب در نشر قرآن و دقت در صلابت کلام و رعایت اصول اساسی برای کتابت آیات الهی تلاش‌های فراوانی انجام شده و می‌توان ایران اسلامی را علمدار ترجمه و تفسیر قرآن قلمداد کرد.

در ادامه اعضای گروه مدیحه‌سرایی و جمع‌خوانی قرآن میعاد قم اثری را در وصف شهدای کربلا برای حاضران اجرا کردند

در ادامه آیت‌الله دری نجف‌آبادی امام جمعه اراک طی سخنانی کوتاه گفت: خدا را سپاسگذاریم که در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی این توفیق را به همه دلدادگان قرآن، ایمان، ولایت و اهل بیت(ع) عنایت کرد که شاهد برگزاری چهل‌ویکمین دوره مسابقات قرآن کریم باشیم.

لزوم برداشتن گام‌های بلند در راه ترویج قرآن

امام جمعه شهر اراک به ضرورت فعالیت بیشمار در زمینه قرآن اشاره کرد و گفت: باید در احیای قرآن و ترویج فرهنگ قرآن گام‌های بلند‌تری برداریم تا کشوری سربلند و پیروز داشته باشیم و امید است این مسابقات آثارش در عرصه بین‌الملل هم نمود پیدا کند.

وی برگزاری مسابقات و رونق آیات الهی در کشور را از برکت اقدامات امام و رهبری دانست و گفت: این برکات با پی‌گیری رهبر معظم انقلاب معلم برزگ قرآن انجام شده و از ایشان سپاسگذاریم. یاد کسانی که تلاش کردند تا نور قرآن در کشورمان بدرخشد و امروز ایران اسلامی قرآنی شود خصوصاً امام خمینی(ره)، علامه طباطبایی، آیت‌الله اراکی و همه بزرگانی که از این استان در اعتلای قرآن تلاش کردند گرامی می‌داریم و برای رهروان آنها خصوصاً شهدای قرآنی و شهدای انقلاب علو درجات را خواستاریم.

دری‌نجف‌آبادی با تقدیر از برگزار‌کنندگان مسابقات گفت: از همه عزیزان برای برگزاری این مسابقات در استان آن هم در چهلمین سال پیروزی انقلاب تشکر می‌کنیم و امید است همه خانه‌ها، دل‌ها و مدارس ما قرآنی شود و رابطه مردم و زندگی ما قرآنی باشد و الگوی جهان اسلام در عمل به قرآن و سیره اهل بیت(ع) باشیم.

در ادامه حجت‌الاسلام محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف باحضور در جایگاه به گفت‌وگو با مجری برنامه پرداخت

وی با اشاره به رشد تعداد شرکت‌کنندگان مسابقات قرآن در سال‌های اخیر گفت: سال ۱۳۸۸، تعداد ۳۶ هزار نفر در مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت کردند که این عدد در سال ۹۶ به بیش از ۴۰۰ هزار نفر افزایش یافت و این افراد در این مسابقات حضور داشتند. همچنین طی سال‌های اخیر بیش از ۱۱ هزار مربی قرآن تربیت شدند که در همه استان‌ها مشغول تعلیم علاقه‌مندان هستند.

محمدی با اشاره به انجام کار‌های موازی در کشور گفت: یکی از مشکلات کشور کار‌های موازی و تکراری است که یکی از آنها فعالیت‌های قرآنی است، البته من از نهاد‌های قرآنی تشکر می‌کنم اما می‌شود با یک هم‌افزایی از کار‌های موازی جلوگیری کنیم.

رئیس سازمان اوقاف به نگارش نامه‌ای در این زمینه به رهبر معظم انقلاب گفت: ما در نامه‌ای به رهبر گفتیم حاضریم کار‌هایی که در زمینه قرآن انجام می‌دهیم را به دیگر نهاد‌ها واگذار کنیم و یا در صورت نیاز کار‌های دیگر نهاد‌ها را بپذیریم، اما کار‌ها یکپارچه شود و کار‌های موازی انجام نشود.

وی ادامه داد: مهم پرچم قرآن است و نیازی به آرم ما و دیگر نهاد‌ها نیست زیرا مهم آرم قرآن است و ما در این راستا چند سال است که آرم سازمان اوقاف را از مسابقات قرآن حذف کردیم و یک آرم واحد قرآنی را برای مسابقات طراحی کرده‌ایم.

محمدی درخصوص راه‌اندازی بنیاد مسابقات قرآن گفت: راه‌اندازی این بنیاد به ستاد عالی مسابقات پیشنهاد شده و باید اعضای ستاد سازوکار راه‌اندازی آن را برای سروسامان دادن به برگزاری مسابقات مختلف قرآن در کشور انجام دهند.

به گزارش فارس در پایان مراسم افتتاحیه از کتاب مهاجران روایتی از شهدای قرآنی فاجعه منا رونمایی و تیزر آن برای حاضران پخش شد.

  خبرگزاری فارس