دین و مذهب, نهج البلاغه

اگر قاضی شاهد هم باشد چه می شود؟

بسيارى از مردم به خصوص آنهايى كه به پاكى و تقوا مشهورند يا موقعيت اجتماعى خاصى دارند از انجام معاصى آشكار پرهيز مى كنند؛ ولى در خلوتگاه از آن ابا ندارند. امام علیه السلام به اينگونه افراد هشدار مى دهد كه از عصيان خدا در خلوتگاه نيز به شدت بپرهيزيد، زيرا در آنجا نيز خدا شاهد و ناظر آنهاست؛

یکشنبه 22 بهمن 1396 08:37

مدارا با مردم و طرد چاپلوسان

بی شک نهج البلاغه به عنوان گرانبهاترین کتاب ما پس از قرآن، لبریز است از رهنمودها و هدایت های امام علی(علیه السلام) برای زندگی اجتماعی انسان. مایه تاسف اینجاست که کمتر به سراغ این گنجینه می‌رویم و اگر هم برای ما از آن می گویند بخش های سیاسی و اجتماعی اش را کمرنگ تر جلوه می دهند در حالی که بخش عظیمی از این بیانات داروی دردهای انسان در این روزگار است.

یکشنبه 22 بهمن 1396 04:37

آیا مردم از دین خسته شده اند؟

آسیب شناسی مطالب دینی، امری شایسته و قابل تقدیر است، اما باید توجه داشت که در تحلیل آسیب های دینداری جامعه، باید همه عوامل را در نظر گرفت و جانبدارانه عمل نکرد.

دوشنبه 16 بهمن 1396 00:37

توصیه ای از معروف ترین مترجم نهج البلاغه

کار به مباحثه کشید و پدر چون مجتهد بودند فرمودند: «این حرفی که میزنم از باب تشخیص فقهی است و شما نباید به جبهه بروی!» جوابی که برادرم داد این بود: در این یک مورد ، امام خمینی رضایت والدین را شرط وجوب تکلیف نمی دانند.

سه شنبه 03 بهمن 1396 08:37

بچه‌ شتر دو ساله در فتنه های آخر الزمان

در این مجال، سخن از پدیده ای ناخوشایند است که از گذشته‌های دور تاکنون، بر جوامع اسلامی تحمیل شده، عرصه را بر مسلمانان تنگ کرده است. این پدیده شوم که می‌ توان آن را رد پای بیگانه نامید‏، فتنه و فتنه‌ انگیزی است که از دیرباز تا کنون زخم‌هایی بر پیکر اسلام زده، سایه سیاهش را بر جامعه مسلمین گسترانده ‏است.

شنبه 30 دی 1396 20:37

دو راهکار علوی برای گذر از بحران اخیر

حالا کسانی که خود به دلایل سیاسی و غیر انسانی مردم ما را در انبر تحریم ها و بدخواهی ها فشرده و به این روز انداخته اند؛ شده اند دایه مهربانتر از مادر و چنان بی تابانه از حمایت و دلسوزی برای مردم معترض داد سخن می دهند که انگار ما فراموش کرده ایم چه طور مرزهایشان را بر مردم ما بستند و در فرودگاه هایشان بدترین تحقیرها را در حق ایرانیان روا داشته اند و

دوشنبه 25 دی 1396 04:37

در ساحل نهج البلاغه

قرآن مجید، برترین و آخرین پیام خداوند و بزرگ ترین گوهر گرانبهای به جای مانده از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سرچشمه جوشان معارف اسلامی و اقیانوس بیکران حقایق است.

شنبه 23 دی 1396 20:37

تلخى و شيرينى دنيا و آخرت درکلام امام علی(علیه السلام)

شرح و تفسير حکمت 251 نهج البلاغه با موضوع تلخى و شيرينى دنيا و آخرت در اینجا بخوانید.

جمعه 22 دی 1396 08:37

اسناد نهج البلاغه‌

شك نيست كه خطبه‌ها و نامه‌ها و كلمات قصار نهج البلاغه به صورت روايات مرسل (طبق جمع‌آورى مرحوم «سيّد رضى») آمده است. يعنى اسنادى كه به طور متّصل به معصومين برسد براى آنها ذكر نشده و گاه همين سبب شده كه بعضى در آنها وسوسه كنند، مخصوصا آنها كه تصوّر مى‌كرده‌اند وجود نهج البلاغه به خاطر محتواى بسيار بلند آن ممكن است سندى بر حقّانيّت مذهب شيع

جمعه 22 دی 1396 00:37

تعبيرات بزرگان پيرامون جاذبه نهج البلاغه‌

تعبيراتى كه دانشمندان بزرگ در زمينه جاذبه‌هاى نهج البلاغه دارند گویای اهمیت این موضوع است.

پنجشنبه 21 دی 1396 04:37

حقوق مردم در کلام امیرمومنان

آگاهان به زبان و ادبیات عرب نهج البلاغه را" دون کلام خالق و فوق کلام مخلوق" توصیف کرده اند. و به راستی برای کسی که اندک آشنایی به زبان عربی داشته باشد، نثر آهنگین و قوی و درعین حال نغز و پرمعنای نهج البلاغه بس شگفت آور و زیبا می نماید.

دوشنبه 18 دی 1396 04:37

معرفت دانشمندان غیر شیعی به کتاب نهج البلاغه

در يك جا مى‌گويد: «نهج البلاغه چشمه جوشانى است از آيات توحيد و حكمت الهى كه آگاهى بحث كنندگان در عقايد و اصول خداشناسى و توحيد را گسترش مى‌بخشد». [العبقريات، جلد 2، صفحه 138 (چاپ دار الكتاب اللبنانى).] در جاى ديگر مى‌گويد: «هر نمونه از كلام او گواه بر استعداد و ملكه خداداد او در قدرت بيان حقايق است، او بدون شك از فرزندان آدم ا

چهارشنبه 13 دی 1396 16:37

جاذبه فوق العاده نهج البلاغه‌

تمام كسانى كه با نهج البلاغه سر و كار داشته و دارند- اعم از شيعيان على و ساير دانشمندان اسلامى و علما و دانشمندان مسيحى- بدون استثنا از جاذبه نيرومند نهج البلاغه سخن گفته‌اند و خود را تحت تأثير و نفوذ آن ديده‌اند. اين كشش و جاذبه نيرومند كه در خطبه‌هاى و نامه‌ها و كلمات قصار على (علیه السلام) كاملا محسوس است، انگيزه اصلى گروهى از دانشمندان، براى ش

سه شنبه 12 دی 1396 12:37

رساترين برنامه‌ ی كشوردارى در یک بیان

اين كشش و جاذبه نيرومند كه در خطبه‌هاى و نامه‌ها و كلمات قصار على (علیه السلام) كاملا محسوس است، انگيزه اصلى گروهى از دانشمندان، براى شرح نهج البلاغه يا نوشتن كتاب و مقاله در باره شخصيت على (علیه السلام) بوده است.

دوشنبه 11 دی 1396 04:37

معرفت دانشمندان مختلف نسبت به شخصیت امام علی علیه السلام

در اين جا عنان سخن را به دست نويسنده معروف مصرى (عباس محمود العقاد) كه از بزرگترين نويسندگان معاصر عرب محسوب مى‌شود، سپرده و همراه او در نهج البلاغه سير مى‌كنيم. او در جاى جاى كتاب خود به نام «عبقرية الإمام» تعبيرات بلندى دارد كه حكايت از معرفت عميق او نسبت به شخصيت امير مؤمنان (علیه السلام) و كلماتش در نهج البلاغه دارد.

یکشنبه 10 دی 1396 17:01

محتواى ژرف و جامعيّت نهج البلاغه‌

از امتيازات فوق العاده نهج البلاغه كه هر خواننده آگاهى در همان لحظات نخستين با آن آشنا مى‌شود، مسأله جامعيّت و تنوّع عجيب آن است، به طورى كه انسان باور نمى‌كند يك فرد بتواند اين همه گفتار نغز و سخنان شيرين و حساب شده و دقيق در موضوعات كاملا مختلف بلكه متضاد گردآورى كند و مسلّما اين كار از غير امير مؤمنان على (علیه السلام) كه قلبش گنجينه اسرار الهى

جمعه 08 دی 1396 20:37

حلاوت و فصاحت در وجود امام علی علیه السلام

خداوند امتيازات حلاوت و ملاحت و زيبايى و فصاحت را در وجود على (علیه السلام) جمع كرده، كلمه‌اى از او ساقط نشده و حجّت و برهانى از دست نرفته است، تمام سخن گويان را ناتوان ساخته و گوى سبقت را از همگان ربوده است، كلماتى كه نور نبوّت بر آن تابيده و افكار و عقول را حيران ساخته است

جمعه 08 دی 1396 16:37

عاشقانه هایی درباره علی علیه السلام و نهج البلاغه

«در بلاغت، فوق بلاغتهاست. قرآنى است كه از مقام خود اندكى فرود آمده سخنى است كه تمام زيبايي هاى زبان عرب را در گذشته و آينده در خود جاى داده، تا آنجا كه در باره گوينده آن گفته‌اند: سخنش پايين‌ تر از كلام خالق و بالاتر از كلام مخلوق است».

پنجشنبه 07 دی 1396 12:37

اهل بیت، ستارگان آسمان خلقت

اگر حضور پر خیر وبرکت معصومین نبود بی درنگ خداوند متعال عنایت خود را از این دنیا برداشته و با کشیدن عمود خیمه ی حیات به زندگی تمام موجودات این عالم پایان می بخشید.

سه شنبه 05 دی 1396 04:37

راه های نجات کجاست؟

خطبه شانزدهم نهج البلاغه یکى از مهمترین خطبه هاى امام(علیه السلام) است که پس از بیعت و به خلافت رسیدن ایراد فرمود و هشدارهاى مهمّى نسبت به مسائل آینده به مردم داد و راه نجات از خطرها و انحرافاتى که ممکن است در پیش باشد را به آنها دقیقاً نشان داد.

دوشنبه 04 دی 1396 12:41
1 از 5