دین و مذهب, نهج البلاغه

دعوت به دین از منظر امام رضا(ع)

اسماعیلی با بیان اینکه یکسان‌سازی اندیشه‌های انسان‌ها ناممکن است، گفت: با وجود اینکه تفاوت و اختلاف میان افراد بشر امری طبیعی و همیشگی است، در قرآن و نهج‌البلاغه بر اتحاد اصرار شده است.

شنبه 17 آذر 1397 12:21

حل مشکلات سال گذشته عرفات و مزدلفه

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: با پیگیری‌های انجام شده، مشکلات حج سال گذشته در عرفات و مزدلفه حل شده است.

سه شنبه 13 آذر 1397 12:21

نکات پزشکی که حجاج باید بدانند

بررسی های بعمل آمده از سوی کادر پزشکی ایران در مدینه منوره ، تاکنون بیشترین مراجعه به درمانگاه ها به دلیل خستگی، کوفتگی، دردهای عضلانی، بوده که دلیل بیشتر این عوارض ، عدم استراحت کافی عنوان شده است.

چهارشنبه 07 آذر 1397 12:21

دوسالانه کتاب «امام علی (ع) و نهج‌البلاغه» برگزار می‌شود

نخستین دوره جایزه دوسالانه کتاب «امام علی (ع) و نهج‌البلاغه»، زمستان ٩٧ برگزار می شود.

شنبه 03 آذر 1397 12:21

تبعات رویگردانی از عدالت

تبعات رویگردانی از حق و عدالت‌خواهی در سخنانی عبرت‌آموز از امام علی(ع) بیان شد.

جمعه 25 آبان 1397 12:21

ضرورت یاد قیامت و عذاب الهى در بیان امام علی(ع)

امام علی(ع) ضمن توصیه‌هایی پندآموز، به ضرورت یاد قیامت و عذاب الهی اشاره فرمود.

دوشنبه 21 آبان 1397 12:21

زمامداران چگونه نیک‌خواهی شهروندان را جلب کننند؟

از نظر امیرمؤمنان على(ع) نیكخواهى شهروندان حاصل نمى شود مگر این كه زمامداران و مدیران چنان حكومت و مدیریت كنند كه طول دوره آنان بر شهروندان كند نگذرد و خواهان به سر رسیدن هرچه زودتر دوره و سرآمد آنان نباشند.

پنجشنبه 17 آبان 1397 12:21

علم دینی؛ گذرگاه کمال انسانی

افرادی که تظاهر به ایمان و دینداری کرده و از دین استفاده ابزاری می‌کنند، شایستگی بر دوش گرفتن پرچم دانش دین را ندارند و از دانش دین تنها برای به دست آوردن مقام و مرتبه و تلاش علیه دوستان خدا اقدام می‌کنند.

یکشنبه 13 آبان 1397 12:21

ویژگی‌های دنیای حرام در کلام امیرالمومنین(ع)

راه های آن حیرت زا، گریزگاهایش ناپیدا، و خواسته هایش نومید کننده و زیانبار است، پناهگاه‌های آن انسان را تسلیم مرگ می کند، و از خانه های خود بیرون می راند، و چاره اندیشی های آن ناتوان کننده است.

یکشنبه 06 آبان 1397 12:21

وقتی مصلحت‌اندیشی ،تکلیف ثانویه می‌شود

دوگانگی مصلحت‌اندیشی یا تکلیف‌مداری اصلاً جمله‌ی درستی نیست. چون به یک معنا خود مصلحت‌اندیشی اگر درست باشد، تکلیف است.

شنبه 28 مهر 1397 12:21

امام علی(ع)،روزگاری است که ساز و برگ شیطان تقویت شده است

امام علی(ع) در سخنانی فرمودند: ‏اکنون روزگاری است که ساز و برگ شیطان تقویت‏ شده است. به هر سو می‌‏خواهی نگاه کن! آیا جز فقیری می‏‌بینی که با فقر دست و پنجه نرم می‌‏کند؟ نه کسی باقی مانده که کار زشت را دگرگون کند و یا از نافرمانی و معصیت باز دارد.

دوشنبه 16 مهر 1397 12:21

لیست ارز دولتی‌بگیران اسرار نظامی نیست

حضرت علی(ع) آگاه بودن مردم از همه چیز مملکت به غیر از اسرار نظامی را حق مردم می‌داند که باید پرداخت شود. این آگاه کردن دستور مستقیم حضرت است البته برای آنهایی که باور دارند چون مسلمانند پس حتماً مورد خطاب حضرت هستند.

پنجشنبه 12 مهر 1397 12:21

مانیفست حکومتی امام علی (ع)

امیر المؤمنین (ع) از پیامبر آموخت که جامعه دینی جامعه‌ای است که بدون لکنت زبان بشود حق ضعفا و محرومین و طبقات پایین جامعه را ـ که معمولا قدرت مطالبه حقوق خود را ندارند ـ از صاحبان قدرت و ثروت گرفت.

دوشنبه 02 مهر 1397 12:21

پایگاه اجتماعی زن در نهج البلاغه

طرح سیمای زن در نهج البلاغه و داوری های امام در مورد زنان مسئله ای که ذهن هر مسلمان اندیشمندی را به خود جلب می کند. آیا به راستی امام علی(ع) به عنوان عینیت فرهنگ اسلامی، در دادرسی در مورد زن چنین بدبینانه است که آگاهی او را دشمن زن جلوه دهد؟

شنبه 08 اریبهشت 1397 12:22

رازداری کلید حفظ کرامت انسان

اگر کسی عاقل است، رازش را به کسی نمی گوید؛ چون قاعدتا وقتی که انسان رازش را می گوید، اطمینان می کند که طرف مقابل آن را فاش نکند؛ اگر ما توقع داریم که یک کسی راز ما را نگه دارد، چرا خودمان آن را نگه نمی داریم؟

دوشنبه 27 فروردین 1397 12:21

امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در نامه به مالک اشتر

امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در نامه معروف به مالک اشتر فرمود: وَ اِیّاکَ وَ الاِعجابَ بِنَفسِک وَ الثِّقَة بِما یُعجِبُکَ مِنها وَ حُبَّ الاِطراء. یعنی از سه چیز کناره بگیر و برحذر باش. یکی خودپسندی، یکی اعتماد غرورآمیز به نقاط قوت خود و دیگری هم علاقه به مدح و ستایش زیاد دیگران.

پنجشنبه 23 فروردین 1397 12:21

روانشناسی خلقت انسان در نهج البلاغه

علّت تفاوت های میان مردم، اختلاف در خاک آنان است، زیرا آدمیان در آغاز، ترکیبی از خاک شور و شیرین، سخت و نرم بودند، پس آنان به میزان نزدیک بودن خاکشان با هم نزدیک، و به اندازه دوری آن از هم دور و متفاوتند.

یکشنبه 19 فروردین 1397 12:21

درمان با نهج البلاغه

راه رسیدن به همه را امیرمومنان علی علیه السلام در کتاب شریف نهج البلاغه فرموده است

چهارشنبه 15 فروردین 1397 12:21

اگر قاضی شاهد هم باشد چه می شود؟

بسيارى از مردم به خصوص آنهايى كه به پاكى و تقوا مشهورند يا موقعيت اجتماعى خاصى دارند از انجام معاصى آشكار پرهيز مى كنند؛ ولى در خلوتگاه از آن ابا ندارند. امام علیه السلام به اينگونه افراد هشدار مى دهد كه از عصيان خدا در خلوتگاه نيز به شدت بپرهيزيد، زيرا در آنجا نيز خدا شاهد و ناظر آنهاست؛

یکشنبه 22 بهمن 1396 08:37

مدارا با مردم و طرد چاپلوسان

بی شک نهج البلاغه به عنوان گرانبهاترین کتاب ما پس از قرآن، لبریز است از رهنمودها و هدایت های امام علی(علیه السلام) برای زندگی اجتماعی انسان. مایه تاسف اینجاست که کمتر به سراغ این گنجینه می‌رویم و اگر هم برای ما از آن می گویند بخش های سیاسی و اجتماعی اش را کمرنگ تر جلوه می دهند در حالی که بخش عظیمی از این بیانات داروی دردهای انسان در این روزگار است.

یکشنبه 22 بهمن 1396 04:37
1 از 6