دین و مذهب, نهج البلاغه

امام علی(ع)،روزگاری است که ساز و برگ شیطان تقویت شده است

امام علی(ع) در سخنانی فرمودند: ‏اکنون روزگاری است که ساز و برگ شیطان تقویت‏ شده است. به هر سو می‌‏خواهی نگاه کن! آیا جز فقیری می‏‌بینی که با فقر دست و پنجه نرم می‌‏کند؟ نه کسی باقی مانده که کار زشت را دگرگون کند و یا از نافرمانی و معصیت باز دارد.

دوشنبه 16 مهر 1397 12:21

لیست ارز دولتی‌بگیران اسرار نظامی نیست

حضرت علی(ع) آگاه بودن مردم از همه چیز مملکت به غیر از اسرار نظامی را حق مردم می‌داند که باید پرداخت شود. این آگاه کردن دستور مستقیم حضرت است البته برای آنهایی که باور دارند چون مسلمانند پس حتماً مورد خطاب حضرت هستند.

پنجشنبه 12 مهر 1397 12:21

مانیفست حکومتی امام علی (ع)

امیر المؤمنین (ع) از پیامبر آموخت که جامعه دینی جامعه‌ای است که بدون لکنت زبان بشود حق ضعفا و محرومین و طبقات پایین جامعه را ـ که معمولا قدرت مطالبه حقوق خود را ندارند ـ از صاحبان قدرت و ثروت گرفت.

دوشنبه 02 مهر 1397 12:21

پایگاه اجتماعی زن در نهج البلاغه

طرح سیمای زن در نهج البلاغه و داوری های امام در مورد زنان مسئله ای که ذهن هر مسلمان اندیشمندی را به خود جلب می کند. آیا به راستی امام علی(ع) به عنوان عینیت فرهنگ اسلامی، در دادرسی در مورد زن چنین بدبینانه است که آگاهی او را دشمن زن جلوه دهد؟

شنبه 08 اریبهشت 1397 12:22

رازداری کلید حفظ کرامت انسان

اگر کسی عاقل است، رازش را به کسی نمی گوید؛ چون قاعدتا وقتی که انسان رازش را می گوید، اطمینان می کند که طرف مقابل آن را فاش نکند؛ اگر ما توقع داریم که یک کسی راز ما را نگه دارد، چرا خودمان آن را نگه نمی داریم؟

دوشنبه 27 فروردین 1397 12:21

امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در نامه به مالک اشتر

امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در نامه معروف به مالک اشتر فرمود: وَ اِیّاکَ وَ الاِعجابَ بِنَفسِک وَ الثِّقَة بِما یُعجِبُکَ مِنها وَ حُبَّ الاِطراء. یعنی از سه چیز کناره بگیر و برحذر باش. یکی خودپسندی، یکی اعتماد غرورآمیز به نقاط قوت خود و دیگری هم علاقه به مدح و ستایش زیاد دیگران.

پنجشنبه 23 فروردین 1397 12:21

روانشناسی خلقت انسان در نهج البلاغه

علّت تفاوت های میان مردم، اختلاف در خاک آنان است، زیرا آدمیان در آغاز، ترکیبی از خاک شور و شیرین، سخت و نرم بودند، پس آنان به میزان نزدیک بودن خاکشان با هم نزدیک، و به اندازه دوری آن از هم دور و متفاوتند.

یکشنبه 19 فروردین 1397 12:21

درمان با نهج البلاغه

راه رسیدن به همه را امیرمومنان علی علیه السلام در کتاب شریف نهج البلاغه فرموده است

چهارشنبه 15 فروردین 1397 12:21

اگر قاضی شاهد هم باشد چه می شود؟

بسيارى از مردم به خصوص آنهايى كه به پاكى و تقوا مشهورند يا موقعيت اجتماعى خاصى دارند از انجام معاصى آشكار پرهيز مى كنند؛ ولى در خلوتگاه از آن ابا ندارند. امام علیه السلام به اينگونه افراد هشدار مى دهد كه از عصيان خدا در خلوتگاه نيز به شدت بپرهيزيد، زيرا در آنجا نيز خدا شاهد و ناظر آنهاست؛

یکشنبه 22 بهمن 1396 08:37

مدارا با مردم و طرد چاپلوسان

بی شک نهج البلاغه به عنوان گرانبهاترین کتاب ما پس از قرآن، لبریز است از رهنمودها و هدایت های امام علی(علیه السلام) برای زندگی اجتماعی انسان. مایه تاسف اینجاست که کمتر به سراغ این گنجینه می‌رویم و اگر هم برای ما از آن می گویند بخش های سیاسی و اجتماعی اش را کمرنگ تر جلوه می دهند در حالی که بخش عظیمی از این بیانات داروی دردهای انسان در این روزگار است.

یکشنبه 22 بهمن 1396 04:37

آیا مردم از دین خسته شده اند؟

آسیب شناسی مطالب دینی، امری شایسته و قابل تقدیر است، اما باید توجه داشت که در تحلیل آسیب های دینداری جامعه، باید همه عوامل را در نظر گرفت و جانبدارانه عمل نکرد.

دوشنبه 16 بهمن 1396 00:37

توصیه ای از معروف ترین مترجم نهج البلاغه

کار به مباحثه کشید و پدر چون مجتهد بودند فرمودند: «این حرفی که میزنم از باب تشخیص فقهی است و شما نباید به جبهه بروی!» جوابی که برادرم داد این بود: در این یک مورد ، امام خمینی رضایت والدین را شرط وجوب تکلیف نمی دانند.

سه شنبه 03 بهمن 1396 08:37

بچه‌ شتر دو ساله در فتنه های آخر الزمان

در این مجال، سخن از پدیده ای ناخوشایند است که از گذشته‌های دور تاکنون، بر جوامع اسلامی تحمیل شده، عرصه را بر مسلمانان تنگ کرده است. این پدیده شوم که می‌ توان آن را رد پای بیگانه نامید‏، فتنه و فتنه‌ انگیزی است که از دیرباز تا کنون زخم‌هایی بر پیکر اسلام زده، سایه سیاهش را بر جامعه مسلمین گسترانده ‏است.

شنبه 30 دی 1396 20:37

دو راهکار علوی برای گذر از بحران اخیر

حالا کسانی که خود به دلایل سیاسی و غیر انسانی مردم ما را در انبر تحریم ها و بدخواهی ها فشرده و به این روز انداخته اند؛ شده اند دایه مهربانتر از مادر و چنان بی تابانه از حمایت و دلسوزی برای مردم معترض داد سخن می دهند که انگار ما فراموش کرده ایم چه طور مرزهایشان را بر مردم ما بستند و در فرودگاه هایشان بدترین تحقیرها را در حق ایرانیان روا داشته اند و

دوشنبه 25 دی 1396 04:37

در ساحل نهج البلاغه

قرآن مجید، برترین و آخرین پیام خداوند و بزرگ ترین گوهر گرانبهای به جای مانده از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سرچشمه جوشان معارف اسلامی و اقیانوس بیکران حقایق است.

شنبه 23 دی 1396 20:37

تلخى و شيرينى دنيا و آخرت درکلام امام علی(علیه السلام)

شرح و تفسير حکمت 251 نهج البلاغه با موضوع تلخى و شيرينى دنيا و آخرت در اینجا بخوانید.

جمعه 22 دی 1396 08:37

اسناد نهج البلاغه‌

شك نيست كه خطبه‌ها و نامه‌ها و كلمات قصار نهج البلاغه به صورت روايات مرسل (طبق جمع‌آورى مرحوم «سيّد رضى») آمده است. يعنى اسنادى كه به طور متّصل به معصومين برسد براى آنها ذكر نشده و گاه همين سبب شده كه بعضى در آنها وسوسه كنند، مخصوصا آنها كه تصوّر مى‌كرده‌اند وجود نهج البلاغه به خاطر محتواى بسيار بلند آن ممكن است سندى بر حقّانيّت مذهب شيع

جمعه 22 دی 1396 00:37

تعبيرات بزرگان پيرامون جاذبه نهج البلاغه‌

تعبيراتى كه دانشمندان بزرگ در زمينه جاذبه‌هاى نهج البلاغه دارند گویای اهمیت این موضوع است.

پنجشنبه 21 دی 1396 04:37

حقوق مردم در کلام امیرمومنان

آگاهان به زبان و ادبیات عرب نهج البلاغه را" دون کلام خالق و فوق کلام مخلوق" توصیف کرده اند. و به راستی برای کسی که اندک آشنایی به زبان عربی داشته باشد، نثر آهنگین و قوی و درعین حال نغز و پرمعنای نهج البلاغه بس شگفت آور و زیبا می نماید.

دوشنبه 18 دی 1396 04:37

معرفت دانشمندان غیر شیعی به کتاب نهج البلاغه

در يك جا مى‌گويد: «نهج البلاغه چشمه جوشانى است از آيات توحيد و حكمت الهى كه آگاهى بحث كنندگان در عقايد و اصول خداشناسى و توحيد را گسترش مى‌بخشد». [العبقريات، جلد 2، صفحه 138 (چاپ دار الكتاب اللبنانى).] در جاى ديگر مى‌گويد: «هر نمونه از كلام او گواه بر استعداد و ملكه خداداد او در قدرت بيان حقايق است، او بدون شك از فرزندان آدم ا

چهارشنبه 13 دی 1396 16:37
1 از 6