دین و مذهب, اعتقادات شیعه

چرا آمریکا را ،quotاستکبار،quot می‌دانیم نه ،quotامپریالیسم،quot؟

مهم‌ترین ویژگی‌ای که امام (ره) به آمریکا به‌عنوان دشمن اصلی و شیطان بزرگ منتسب می‌کرد، «استکبار» بود. این در حالی بود که در آن دوران، اصلی‌ترین ویژگی و علت دشمنی‌ها با آمریکا را «امپریالیسم» بودن این کشور قلمداد می‌کردند.

دوشنبه 14 اسفند 1396 16:21

آیات امامت

پرسش: آیا از طریق قرآن مى توان امامت حضرت على بن ابى طالب علیه السلام را اثبات نمود؟ چه آیاتى بر این مسأله دلالت دارند؟ پاسخ: آیات مختلفى از قرآن مجید در مورد ولایت و امامت امیرمؤمنان مورد استناد واقع شده است. برخى از این آیات عبارتند از: 1- آیه تبلیغ و آیه اكمال كه در رابطه با قضیه غدیر خم نازل شده اند، 2- آیه ولایت، 3- آیه اولى الامر، 4- آیه صادقین، 5- آیه قربى . بالغ

پنجشنبه 10 اسفند 1396 08:21

معرفی کتاب امام شناسی

امام شناسی

پنجشنبه 10 اسفند 1396 04:21

پیامدهای ولایت پذیری

ولایت اهل بیت علیهم السلام

پنجشنبه 10 اسفند 1396 00:21

200 گردنه بین مومنو بهشت!

هر کسی دوست دارد ببیند عاقبت کجا می رود و سرانجام او چه خواهد شد؟ این حقیقت در فطرت انسان وجود دارد که می خواهد پایان کار خود  را بداند. شرایع الهی هم به این مطلب عنایت خاصی داشتند بطوری که از همان روز اول که پیامبران شروع به دعوت می کردند یکی از محورهای دعوتشان بحث معاد بود.

چهارشنبه 09 اسفند 1396 20:21

مهم ترین اتفاق هنگام مرگ!

حضور اهل بیت(علیهم السلام)

چهارشنبه 09 اسفند 1396 16:21

بازوی قدرتمند مفتی های عربستان!

جریان سلفی سومین جناح از جناح های بیداری اسلامی در دهه هفتاد قرن گذشته بودند که از دو جریان اخوان (وابسته به الازهر مصر) و جریان شیعی اثنی عشری تشکیل می شد. علی رغم وسعت و گستره انتشار و نیز وابستگی به مکتبی عقیدتی و فقهی؛ جریان اخوانی موفقیت جریان شیعی را به دست نیاورد.

چهارشنبه 09 اسفند 1396 12:21

گونه شناسی شفاعت

گونه شناسی مفهومی شفاعت:

چهارشنبه 09 اسفند 1396 00:21

شفاعت و توهمات وهابیت (1)

از جمله واقعیتهای تلخی که به عنوان یکی از آسیب های جدی در میان امت اسلامی مشاهده می شود، دگرگون شدن برخی از مفاهیم و باورداشتهای متعالی اسلام است. سیر دگرگونی این مفاهیم ریشه در برداشتهای شخصی و اعمال سلیقه افرادی دارد که با اجتهاد خویش در مقابل نص صریح آیات و روایات، به تقلیل یا تحریف بسیاری از معارف متعالی اسلامی پرداخته اند. چنانکه برخی به واسطه تاثیر ادبیات مسیحی، زهد را که از

سه شنبه 08 اسفند 1396 20:21

اهداء صدقه و نذر برای اموات بت پرستی است!

حکایت بهانه جویی های وهابیان برای ایجاد اختلاف و منازعه میان مسلمانان در طول تاریخ رشته ای دراز دارد. این بیراهه رفته ها برای دستیابی به آرمان های خویش که از آن جمله سیادت و برتری بر تمامی مذاهب و فرق اسلامی است، هر از گاهی یکی از احکام فقهی و یا سنتهای اسلامی را بازیچه بهانه جوئیهای خود قرار داده و از آن به عنوان وسیله ای جهت مشرکانه خواندن رفتار و سنتهای اسلامی استفاده می کنند.از آن جمله مس

سه شنبه 08 اسفند 1396 16:21

امر به معروف و خوف خطر

از جمله شرایط وجوب امر به معروف و نهى از منکر، ایمن بودن از خطر و ضرر است، این شرط نه تنها موجود نبود بلکه با پیشینه و عملکرد یزید و حکومت بنى امیه - با آن وضعیت استبدادى و کشتار بى رحمانه انسان هاى بى گناه- روشن بود که چنین موقعیتى پیش نمى آید و اقدام امام حسین یا هر کس دیگر، با مخاطرات جدى روبه رو است! پس چگونه آن حضرت با این وضعیت اقدام به نهضت

سه شنبه 08 اسفند 1396 12:21

عصمت انبیا قبل از رسالت

آيا عصمت قبل از رسالت ضروريست؟ دليل عصمت رسول خدا قبل از رسالت چيست؟

دوشنبه 07 اسفند 1396 20:22

راه رسیدن به حیات معنوی

برای دستیابی به حقایق اشیاء بایستی سیری صعود به سوی حق تعالی طی شود و آن میسر نمی شود مگر با رشد عاقله ی انسان که آن هم در سایه ی تقوای الهی رشد اصلی و واقعی خود را خواهد داشت.

دوشنبه 07 اسفند 1396 16:21

شاهکاری برای رسیدن به سعادت

آیا بشر می تواند آموزه های و حیانی را بدون کمک پیامبران در یابد؟ آیا اساساً بشر برای سعادتمندی نیاز به وحی در کنار عقل خود دارد؟

دوشنبه 07 اسفند 1396 12:21

گنابادی ها؛ از انحراف تا آشوب

نور علی تابنده تنها یک حقوقدان است که مطالعاتی جسته و گریخته در حوزه دین داشته است. و کسی که در زمینه دین، که به واقع علمی پیچیده و مشکل است تخصص ندارد، چگونه می خواهد رهبری عده ای کثیر را بر عهده بگیرد؟ و چگونه می تواند ادعا کند که دین را برای مردم تبیین می کند؟

دوشنبه 07 اسفند 1396 09:21

یهودیت منحرف و عرفان کابالیستی

امروز که چرخ صنعت سینما در دستان یهودیان می چرخد و آن ها هستند که در این صنعت سرمایه گذاری می کنند و کسب درآمد می کنند، بدیهی است که محتوای مورد توجه خودشان را طوری در میان مفاهیم می گنجانند.

چهارشنبه 02 اسفند 1396 04:37

گاو سامری یا گاو هارون؟

پروردگار شما خداوند رحمان است، پس از من پيروى كنيد و فرمانم را اطاعت نماييد، ولى آن‌ها گفتند: ما هم چنان به پرستش گوساله ادامه مى‏‌دهيم تا موسى به‌سوی ما بازگردد.

شنبه 28 بهمن 1396 16:37

شيرين شدن مرگ

چنين نگاهى به مرگ، تلخى ياد مرگ و مرگ تلخ را از آدمى دور مى سازد بلكه هم چون امام حسين عليه السلام و ياران ايشان به ويژه حضرت قاسم عليه السلام اعلام مى دارد: «مرگ نزد من شيرين تر از عسل است». اين همه مى تواند به بركت شركت در مجالس امام حسين عليه السلام و الگو قرار دادن ياران ايشان براى ما و همه جوانان جامعه به وجود بيايد.

شنبه 21 بهمن 1396 04:37

شيطان پرستی و خودكشي

شيطان پرستها نوعي ربوبيت براي شياطين قائل هستند. ريشه عقايد موهوم اين گروه را بايد در عقايد تئوري كه قائل به دو منشأ خير و شر براي جهان هستند جست وجو نمود. چنان كه در آيين هاي متعدد ديگري نيز اين نگرش وجود دارد.

جمعه 20 بهمن 1396 04:37

آيا مردگان جواب سلام ما را مي دهند

ر اساس آیات قرآن و روایات معصومان(ع) هر دو قدرت برای مردگان مسلمان و فقط قدرت شنوا بودن، برای مردگان کافر وجود دارد! چنانکه در حدیثی که پیش‌تر از پیامبر اکرم آوردیم، تصریح شده بود که میت مسلمان، به سلام برادر مسلمان زنده خود پاسخ می‌دهد

سه شنبه 17 بهمن 1396 00:37
1 از 7